Pediatri hemşirelerinin hümanistik bakım becerileri ile aile merkezli bakım arasındaki ilişki
The relationship between pediatric nurses' humanistic care skills and family-centered care
- Tez No: 836100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Pediatri hemşirelerinin bakım uygulamalarında insancıl duyguları kullanılması ve ailelerin çocuğun bakımına katılması son derece önemlidir. Tanımlayıcı türde yapılan bu çalışmada, hemşirelerin hümanistik bakım uygulama becerileri ile aile merkezli bakıma ilişkin tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Veriler, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerden 20.09.2022- 31.12.2022 tarihlerinde, Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelik Uygulamalarında Hümanist Davranma Becerisi Ölçeği (HUHDBÖ) ve Aile Merkezli Bakım Tutum Ölçeği (AMBTÖ) kullanılarak toplanmıştır (n=270). Verilerin normalliğine çoklu normallik varsayımı ile karar verilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizleri, Pearson korelasyon katsayısı, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Hemşirelerin hümanistik bakım ölçeği puan ortalaması 119,9±13,72, aile merkezli bakım tutum puan ortalaması 4,3±0,43 elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the care practices of pediatric nurses, it is extremely important that pediatric nurses use humane emotions and that families participate in the care of the child. In this study conducted descriptively, the relationship between the humanistic care practice skills of nurses and their attitudes towards family-centered care was examined. The data were collected from nurses working at Aksaray Training and Research Hospital between 20.09.2022 and 31.12.2022 by using the Personal Information Form, Humanistic Behavior Skill Scale and Family-Centered Care Attitude Scale in Nursing Practices (n=270). The normality of the data was determined with the assumption of multiple normality. Descriptive statistics, reliability analyses, Pearson correlation coefficient, confirmatory factor analysis and structural equality modelling were used in the analyses. The average score of nurses' humanistic care scale was obtained as 119,9±13,72, the average score of family-centered care attitude was obtained as 4,3±0,43.