Minikanallarda nanoakışkanların karma taşınımla ısı transferinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of mixed convection heat transfer of nanofluids in minichannels
- Tez No: 513677
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA FEYZA AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Endüstriyel gelişmeler ile birlikte mekanik veya elektronik cihazların mini ve mikro boyutlarda üretilebilmesi mümkün hale gelmiştir. Boyutlardaki küçültme cihazların kullanımı esnasında açığa çıkan ısı enerjisinin artmasına sebep olmakta yani artan soğutma yüklerini beraberinde getirmektedir. Bu durum ısı enerjisinin daha efektif biçimde sistemden uzaklaştırmasını gerekli kılmıştır. Yüksek miktarda ısı çekebilmeleri ve yüksek yüzey alanı/hacim oranlarından dolayı minikanallar ısı transferi kritik olan sistemler için önemlidir. Yüksek miktarda ısı çekebilmek için boyutlardaki küçültmenin yanı sıra bir diğer seçenek iş akışkanının ısıl performasını iyileştirmektir. Bu çalışmada mini kanallarda nanoakışkanların karma taşınımla ısı transferi karakteristikleri deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada sırasıyla 1,21 mm, 1,5 mm ve 1,9 mm çapa sahip dairesel kesitli mini kanallar kullanılmıştır. Deneyler iş akışkanı olarak sırasıyla saf su ve hacimsel partikül oranları %0,25, %0,75 ve %1,25 olan saf su bazlı SiO2 nanoakışkanı ile gerçekleştirilmiştir. Kullanılan nanoakışkanlarının 20-60°C sıcaklık aralığında ısıl iletkenlik ve viskozite ölçümleri yapılmıştır. Karma taşınım mekanizmasında çalışabilmek için deneyler esnasında Reynolds sayısı aralığı 15-65 tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrial developments have made it possible to produce mechanical or electronic devices in mini and micro dimensions. The reduction in size causes the increase in the heat energy that is released during the use of the devices, which leads to increased cooling loads. This makes it necessary to remove heat energy more effectively from the system. Minichannels are important for systems that heat transfer is critical because they can remove heat energy highly and they have high surface area/volume ratio. Another option is to improve the thermal performance of the work fluid as well as reduce the size in order to be able to be removed a high amount of heat. In this study, heat transfer characteristics of nanofluids in minichannels by mixed convection are investigated experimentally. Circular cross section minichannels with diameters of 1,21 mm, 1,5 mm and 1,9 mm, respectively, were used in the study. Experiments were carried out with purified water based SiO2 nanofluid, which is pure water and nanoparticle volume ratios of 0,25%, 0,75% and 1,25%, respectively, as the working fluid. The thermal conductivity and viscosity measurements of nanofluids were made at 20-60°C temperature range. The Reynolds number range was held at 15-65 during the experiments in order to work under mixed convection conditions.