Investigation of the flexible missile fins under aerothermal loading
Aerotermal yükler altında esnek füze kanatlarının incelenmesi
- Tez No: 513678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Süpersonik hızlarda uçan yapılarda bulunan kanatlar aerotermal yüklere maruz kalırlar; Bu yükler aerodinamik basınç ve aerodinamik ısınma olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Her ikisi de kanat dayanımının üzerinde etkilidir. Bu tez çalışmasında, bir füzeye ait esnek bir NACA 65-009 kanadı süpersonik akış koşulları altında incelenmiştir. Kanadın yapısında görülen bozulmaların akış koşullarına nasıl etki ettiği belirlenmiştir. Akış simulasyonları, SIMPLE-tipi kapalı algoritma ile sonlu hacimler yöntemi kullanarak korunum denklemlerini çözen Ansys Fluent yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Abaqus Standard ile sonlu elemanlar yöntemi kullanarak yükleme durumları simule edilmiş ve yapısal deformasyon hesap edilmiştir. Bu çalışma kapsamında yapılan simulasyonlardan elde edilen sonuçlara göre, düşük süpersonik rejimde (1.2
Özet (Çeviri)
Wings or fins on the body flying at the supersonic speed are subjected to the aerothermal loading. These loads are categorized into two main groups; aerodynamic pressure and aerodynamic heating. They affect the strength of wings. In this thesis study, a flexible NACA 65-009 wing of a missile flying at supersonic speed is investigated. It is studied to define the effect of the change in wing geometry by the external loads on the flow characteristics. The flow simulations are carried on Ansys Fluent that uses the finite-volume method with the SIMPLE-type fully implicit algorithm to solve the conservation equations. Abaqus Standard is used for simulating the load cases to obtain the structural deformation by using the finite element technique. According to the result of simulations, the effect of deformation at lower supersonic regime (1.2