0-24 aylık bebek/ çocukların ebeveynlerinin aşı red sıklığı ve nedenleri
Frequency and reasons of vaccine rejection of parents of 0-24 months children
- Tez No: 513680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Araştırma, 0-24 aylık bebek/çocukların ebeveynlerinin aşı red sıklığı ve nedenlerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri basit rastgele yöntemle belirlenmiş olup İstanbul'da iki Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) 1 Mart-31 Ekim 2017 tarihleri arasında elde edildi. Araştırmanın evrenini bu tarihler arasında iki ASM'ye başvuran 3942 ebeveyn, örneklemini ise çalışmaya katılmaya istekli 470 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmada soru formu ebeveynlerle yüz yüze görüşülerek uygulandı. Veriler SPSS 21,0 programına aktarılarak uygun istatistiksel testler ile analiz edildi. Ebeveynlerin bebek/çocuklarını aşılatma durumları incelendiğinde; %80,4'ünün bebek/çocuklarının aşılarını yaptırdığı, %11,9'nun bazı aşıları yaptırmadığı belirlendi. Ebeveynlerin %7,7'sinin (n=36) ise aşı yaptırmayı reddettiği belirlendi. Ebeveynlerin %79,1'inin“Aşıların/gerekli yararlı olduğuna inandığı için”aşı yaptırdığı %46,7'sinin ise“İçeriğindeki maddelerin zararlı etkileri olduğunu düşündüğü için”aşı yaptırmadığı saptandı. Ebeveynlerin aşı yaptırma durumları ile bebeğin/çocuğun tanıtıcı özellikleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdı (p>0,05). Görüşülen ebeveyn ile aşı yaptırma durumları karşılaştırıldığında ise gruplar arasındaki farkın anlamlı olduğu belirlendi (p0,05). Görüşülen ebeveyn, öğrenim durumu ve aile tipi grupları ile aşıların yan etkisi olup olmadığını düşünme durumları karşılaştırıldığında ise gruplar arasındaki farkın anlamlı olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to prospectively evaluate the frequency and reasons of vaccine rejection 0-24 months old children's parents. The data of the study were determined by simple randomization and were obtained from two Family Health Centers in Istanbul between March 1st and October 31th 2017. The study's universe consists of 3942 parents who applied for two health centers within that period, and the sample was 470 parents who were willing to participate in the study. In the research, the questionnaire was applied face to face with the parents. Data were transferred to SPSS 21.0 program and analyzed with appropriate statistical tests. When investigating parents' infant/child immunization status; 80.4% of them had their babies/children vaccinated, and 11.9% didn't have some vaccinations. It was determined that 7.7% (n=36) of the parents refused to have the vaccine. It was found that 79.1% of the parents have the vaccine because they believed that the vaccines were necessary and 46.7% of the rejected group refused because they thought that the substances were harmful. The difference between the vaccination status of parents and the descriptive characteristics of the baby/child was statistically insignificant (p>0.05). When the vaccinated cases were compared with the whole interviewed parents, the difference between the groups was found to be significant (p0.05). When the parents, education status and parents' perception about the side effects of vaccinations were compared, it was determined that the difference between the groups was meaningful (p0.05).