Yunan, Roma ve Türk mitolojisinde tanrılar (Benzerlik ve farklılıkları)
The gods in Greek, Roman and Turkish mythologies (The similarities and differences)
- Tez No: 513679
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Mitoloji, geçmişten günümüze hayatımızda var olan bir kavram olarak karşımıza çıkmıştır. Her toplumun kendine has yaratıp ve inandıkları mitleri bulunur. Bu mitler nesilden nesile sözlü ya da yazılı olarak bir şekilde aktarılıp günümüze ulaşmıştır.“Yunan, Roma ve Türk Mitolojisinde Tanrılar (Benzerlik ve Farklılıkları)”başlığını taşıyan bu tezde, Yunan mitolojisindeki“12 Olympos Tanrısı”esas alınmış ve bu tanrılar işlevleri bakımından Türk mitolojisindeki tanrılarla benzerlik ve farklılıkları karşılaştırılarak incelemesi yapılmıştır. Tezde, mit ve mitolojinin tanımı, farklı toplumların yaratılış mitleri, Yunan, Roma, Türk mitolojileri ve tanrıları, tanrıların hayatları ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Bu bağlamda Yunan ve Roma tanrılarının Türk mitolojisinde de var oldukları görülmüş ve sahip oldukları özellikler göz önüne alınarak karşılıkları aranmıştır. Birbirinden farklı coğrafyada yaşayan milletlerin mitolojileri, değişik kültürlere dayanmasına karşın tanrılarının benzer görevlerde olmaları metin merkezli incelemeyle ortaya konulmuştur. Yunan, Roma ve Türk mitolojilerindeki tanrıların insani ve ruhani özelliklerin ne derece de hakim olduğu ispatlanmıştır. Yapılan kaynak taramaları sonucunda Yunan, Roma ve Türk mitolojilerinde yer alan tanrıların benzer ve farklı özelliklerinin yanı sıra Yunan ve Roma tanrılarının insani özelliklerinin olduğu Türk mitolojisindeki tanrıların ise daha çok ruhsal tanrılar da olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mythology appears to be a concept which has always been present in our lives from past to present. Every community has their unique myths which they have created and believe. Such myths have passed down from generation to generation through verbal and written sources. This thesis, titled“The Gods in Greek, Roman and Turkish Mythologies (The Similarities and Differences)”is based on“12 Olympus Gods”in Greek Mythology and examines those Gods in terms of their functions by comparing their similarities and differences to the Gods in Turkish Mythology. The thesis scrutinizes the definition of myth and mythology, creation myths of different communities, Greek, Roman and Turkish mythologies and gods, private lives and physical properties of the gods. Accordingly, it is found that Greek and Roman gods are also present in Turkish mythology and the thesis inquires their correspondence in Turkish mythology based on their characteristics. Although the mythologies of the nations living in different geographies are based on different cultures, it was revealed through a text-oriented inquiry that their gods had similar duties. It was also inquired whether gods in Greek, Roman and Turkish mythologies have more human or spiritual characteristics. As a result of literature review, it is found that the gods in Greek, Roman and Turkish mythologies have similar and different characteristics, however it is also seen that Greek and Roman gods have more human characteristics while Turkish gods are more spiritual gods.