Sulama rejiminin tatlı patates ( Ipomoea batatas L. ) çeşitlerinde büyüme, verim ve kalite parametrelerine etkisinin belirlenmesi ve su stresi koşullarında bitki enerji kullanımının hiperspektral ölçümlerle ilişkilendirilmesi
Determination of the effect of irrigation regime on growth, yield and quality parameters in sweet potato ( Ipomoea batatas L. ) varieties and correlation of plant energy use with hyperspectral measurements in water stress conditions
  1. Tez No: 513702
  2. Yazar: MEHMET CAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada bitkisel materyal olarak Convolvulaceae familyasından orijini Orta Amerika'nın tropik iklim kuşağındaki alanlar olan tatlı patates (Ipomoea batatas L.) çeşitleri (Beniazuma ve Koganesengan) kullanılmıştır. Çalışmada tatlı patates bitkisinin farklı sulama rejimleri altında bitki büyüme, verim ve kalite parametrelerinin belirlenmesi ve su stresi koşullarında bitki enerji kullanımının hiperspektral ölçümlerle ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışması yağış etkisinin kontrol altına alındığı deneme parsellerinde 2017 yılında gerçekleştirilmiştir. Sulama programı deneme boyunca kontrol konusuna ait parsellerdeki 30 cm'lik toprak profilinde kullanılabilir su içeriğinin %40-45'i tüketildiğinde tüm konular için sulamaya başlanılması prensibine dayandırılarak yapılmıştır. Araştırmada 4 farklı sulama rejimi (S100, S75, S50 ve S25) konusu ele alınmıştır. Ayrıca tatlı patates bitkisi için spektroradyometrik ölçümlerle farklı dalga boylarında bitki örtüsünden elde edilen yansıma değerleri kullanılarak farklı vejetasyon indeksleri (Normalize Edilmiş Bitki İndeksi-NDVI, Bant Oranlama İndeksi-VI, Bitki Ayrım İndeksi-DVI ve Su İndeksi-WI) hesaplanmıştır. Bu çalışmayla hem ülkemiz ve hem de dünyada benzer özelliğe sahip bölgeler için tatlı patates bitkisinin sulamasıyla ilgili birçok temel altlık bilgi ortaya konulmuş ve aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, varieties of sweet potatoes (Ipomoea batatas L.) (Beniazuma and Koganesengan) belonging to the Convolvulaceae family and originated from Central America's tropical climate zone was used as the vegetative material. In the study, it was aimed to determine plant growth, yield and quality parameters of sweet potato plant under different irrigation regimes and to relate plant energy usage to hyperspectral measurements in water stress conditions. The land study was conducted in 2017 on the trial parcels where the precipitation effect was controlled. The irrigation scheduling was based on the principle of starting irrigation for all subjects when %40-45 of the usable water content is consumed in the 30 cm soil profile in the parcels for control during the experiment. In the study, 4 different irrigation regimes (S100, S75, S50 and S25) were discussed. In addition, different vegetation indices (Normalized Plant Index-NDVI, Band Ranging Index-VI, Plant Segregation Index-DVI and Water Index-WI) were calculated by using spectroradiometric measurements and vegetation cover reflection values at different wavelengths for sweet potato plant. With this study, many basic information about the irrigation of sweet potato plant has been introduced and reported for regions with similar characteristics both in our country and in the world.