Patlıcan bitkisi su verim ilişkisinin Fao-Aquacrop modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of the Fao-Aquacrop model to simulate yield response to water for eggplant
- Tez No: 513709
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL CEMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AquaCrop, farklı sulama yönetimi ve çevre koşulları altında yetiştirlen ürün verimini az sayıda girdi kullanarak simüle edebilen, dinamik bir su kullanım modelidir. Bu çalışmada yarı kurak iklimin hüküm sürdüğü Türkiye'nin Samsun ili Bafra ilçesinde üç büyüme döneminde (2015, 2016 ve 2017), damla sulama sistemi ile farklı su kısıtı uygulamaları altında yetiştirilen patlıcan için AquaCrop modelinin (V5.0) uygulanabi-lirliği değerlendirilmiştir. Çalışmada tam sulama (S1:% 100) ve kısıtlı sulama uygula-maları (S2:% 75, S3:% 50, S4:% 25 ve S5:% 0) uygulanmıştır. 2015,2016 ve 2017'den elde edilen veriler, evapotranspirasyon (ETo), son ürün verimi (Y), bitki örtüsü (CC), biyokütle (B) ve toprak suyu içeriğinin (SWC) kalibre edilmesi için kul-lanılmıştır. Ayrıca, tüm yıllardan elde edilen veriler AquaCrop'tan simüle edilmiş veri-lerle karşılaştırmıştır. Bu çalışma, toprak su içeriği ve biyokütle için elde edilen, belir-leme katsayısı (r2) ve Willmott'ın endeksinin (d) istatistiksel olarak modellerin per-formansı değerlendirilmiştir. Performans değerleri toprak su içeriği için belirleme katsayısı (r2) 0.62 ile 0.88, Willmott'ın endeksi (d) 0.99 olarak belirlenmiştir. Biyokütle için performans değerleri belirleme katsayısı (r2) 0.91 ile 1, Willmott'ın endeksi (d) 0.96 ile 0.97 olarak belirlenmiştir. Bitki örtüsü ve su verimliği istatistiksel olarak göz-lemlenen ile model verileri arasında yüksek oranda ilişki bulunmuştur. Ayrıca, referans evapotranspirasyon sonuçları gözlenen ve model arasında iyi bir uyum göstermiştir. Sonuç olarak, AquaCrop modelinin, yarı kurak bölgede damla sulama ile tam ve kısıtlı sulama uygulamlarında bitki terlemesi ve topraktan olan buharlaşmayı ayırarak patlıcan gelişimini tahmin etmede ve sulama programlamasında uygun bir araç olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AquaCrop is a water-driven dynamic model that is able to simulate the product yield for different crops under different management and environmental conditions by utilizing a small number of input variables. A few studies have assessed the applicability of AquaCrop for Eggplant under different irrigation treatments utilized by drip irrigation system. Due to that, the purpose of the present study is the evaluation of the performance of AquaCrop model (V5.0) for eggplant grown in the semi-arid region of Bafra in Turkey. Full irrigation treatment (S1 100 %) and deficit irrigation treatments (S2:75 %, S3: 50 %, S4: 25 %, and S5: 0 %) were applied during three growing seasons (2015, 2016 and 2017) for eggplant in the same experiment field in Bafra. Thus, data sets from 2015 utilized to calibrate the reference evapotranspiration (ETo), canopy cover (CC), biomass (B) and soil water content (SWC). Further, the data sets from all years utilized to validate the simulated data from AquaCrop. This study assessed the performance of soil water content and biomass by statistical pa-rameters as the coefficient of determination (r2) and Willmott index of agreement (d). The performance values for the soil water content (r2) ranged from 0.62 to 0.88 and value for the Willmott (d) index was 0.99. The coefficient (r2) for biomass was 0.91 to 1, and the Willmott index (d) was 0.96 to 0.97. The canopy cover and water productivity were statistically significant and there was a high correlation between observed data and simulated data. Also, the results of the reference evapotranspira-tion showed a good agreement between observed and simulated data. Concluding that, AquaCrop model can be used as a feasible tool to predict eggplant growth un-der full irrigation treatments separating evapotranspiration which into soil evaporation and crop transpiration by drip irrigation in the semi-arid region.