Sağlık okuryazarlığının obezite hastalarında tedavi arayışı davranışına etkisi
The effect of health literacy on the treatment search behavior in obesity patients
- Tez No: 513737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık okuryazarlığının, obez hastaların diyetisyene gitme nedenlerine etkisini ve bu hastaların kilo verme miktarlarına etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Araştırmanın evrenini Ocak 2018-Mart 2018 döneminde Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyen Polikliniği ve hastanemize bağlı Bağlaraltı Eğitim Aile Sağlığı Merkezine gelen 18- 65 yaş arası obez hastalar oluşturdu. Araştırmada hastaların sosyo-demografik özelliklerini sorgulayan bir anket formu ve sağlık okuryazarlık düzeyini ölçmek için Sağlık Okuryazarlığı Anketi Avrupa Birliği (SOYA-AB) anketleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the effects of health literacy, obese patients on the causes of dieting and the effect of these patients on weight loss. Method: Patients between the ages of 18-65 obese patients who were registered in the Bursa Higher Education and Research Hospital Dietitian Policlinic and Bağlaraltı Education Family Health Center between January 2018 and March 2018 were included in the study. A questionnaire was used in the study for socio-demographic characteristics and the Health Literacy Survey European Union (HLS-EU) was used to measure the health literacy level.