People's preferences towards wind farms at the coast of Mugla
İnsanların Muğla kıyılarındaki rüzgar santrallerine yönelik tercihleri
  1. Tez No: 513736
  2. Yazar: YILMAZ BAHADIR TÜZGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL CAN SEVERCAN, PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Turizm, Energy, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkiye geleceğe yönelik rüzgar enerjisi hedefleri ve politikaları olan bir ülke. Bu yüzden ülke çapında rüzgar enerjisi yatırımları her zamankinden daha fazla. Muğla, rüzgar enerji potansiyeli en yüksek altıncı il olarak, bu projelerden payına düşeni alıyor. Ayrıca il turizm sektörüyle ön plana çıkıyor ve sektör, gücünü ilin eşsiz çevresel değerlerinden alıyor. Bu çalışma turizm sektörünün iki paydaşı olan turistlerin ve turizm çalışanlarının rüzgar santralleri hakkında görüşlerini ve seçimlerini yapılandırılmış bir anket metodu ile araştırıyor. Buna ek olarak, katılımcıların rüzgar santrallerinin yer seçimleri hakkındaki fikirleri Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak yansıtılıyor.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries which has wind energy policies and prospective aims. Hence, wind energy developments have been maintained for the last decade more than ever across the country. Muğla, as sixth province with highest wind energy potential, gets its share by hosting ongoing projects. It is also known for its tourism sector and the sector gets its strength from the unique environmental values of the province. This study investigates opinions and choices of two main stakeholders of tourism sector -tourists and tourism employees- on wind farms through a structured questionnaire survey method in Muğla Province. Additionally, their choices about site selection of the wind farms are taken into account by using Geographic Information Systems.