Effect of spark plug alteration on performance and emissions using hydrogen enriched gasoline in si engine under various loads and compression ratios
Farklı yük ve sıkıştırma oranları altında hidrojen ile zenginleştirilmiş benzinli motorda farklı tip ateşleme bujilerinin motor performans ve emisyon değerlerine etkisi
- Tez No: 513749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ATAKAN AKAR, DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, kıvılcım ateşlemeli değişken sıkıştırma oranlı bir motorun farklı bujilerle ve hidrojen zenginleştirmesiyle performans ve emisyon parametreleri incelenmiştir. Deneyler, dört zamanlı, tek silindirli, sıkıştırma oranı değiştirilebilir (VCR) bir motorda yapılmıştır. Deneyler süresince, 8.5:1 ve 10:1 olarak iki farklı sıkıştırma oranında (CR), %50 kısmi gaz yükü uygulanılmıştır. Ayrıca farklı buji ve hidrojen kullanımın farklı motor yüklerinde etkilerini değerlendirmek için 8 Nm, 13 Nm ve 17 Nm motor yükleri kullanılmıştır. Bakır, iridyum ve platinyum bujiler her bir deney durumu için test edilmiştir. Bunun yanı sıra, VCR motorunun yanmasını geliştirmek için emme manifoldundan 0, 2 ve 4 l/dk akış oranlarında hidrojen eklenmiştir. Bu çalışmayla, efektif güç (BP), özgül yakıt tüketimi (BSFC), karbon monoksit (CO), karbon dioksit (CO2), azot oksit (NOx) ve yanmamış hidrokarbon (UHC) değerleri belirlenmiştir. Test sonuçlarına göre, iridyum ve platinyum buji kullanımı, hidrojen ilavesi ve yüksek sıkıştırma oranı BP ve BSFC değerlerini iyileştirmiş ve motor daha düşük CO ve UHC vermiştir. Bunumla birlikte, geliştirilen yanma ile daha yüksek CO2 ve artan silindir içi sıcaklığın dolayısıyla da daha fazla NOx gazları salınmıştır. Bu değişimler, platinyum buji kullanımında iridyum bujiye kıyasla daha belirgin olmuştur. Ayrıca, buji değişimi, hidrojen ilavesi ve yüksek sıkıştırma oranının, BP BSFC ve CO değerlerini iyileştirmedeki etkileri yüksek motor yüklerinde daha az gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, performance and emission parameters of a variable compression spark ignited engine was investigated with different spark plugs and hydrogen enrichment. The tests were carried out with a four stroke, single cylinder, naturally aspirated, variable compression ratio (VCR) engine. Two different compression ratios (CR) of 8.5:1 and 10:1 under %50 part throttle condition were implemented throughout the experiments. Moreover, engine loads of 8 Nm, 13 Nm and 17 Nm were applied to evaluate effects of different spark plugs and hydrogen usage at different engine loads. Copper, iridium and platinum spark plugs were tested for each experiment condition. In addition, hydrogen was added through the intake manifold with flow rates of 0, 2 and 4 lit/min to enhance combustion of VCR engine. Brake power (BP), brake specific fuel consumption (BSFC), carbon monoxide (CO), carbon dioxide (CO2) nitric oxides (NOx) and unburned hydrocarbons (UHC) values were determined with this study. According to test results, iridium and platinum spark plug usage, hydrogen addition and higher compression ratio improved BP and BSFC values and the engine emitted lower CO and UHC. However, higher CO2 emitted because of increased completeness of the combustion and NOx gases have risen due to increment in-cylinder temperatures. These variances occurred more obvious with platinum spark plug usage comparing to iridium spark plug. In addition, effects of spark plug alteration, hydrogen addition and higher CR on enhancements of BP, BSFC and CO were comparatively lower at higher engine loads.