Proliferatif ve nonproliferatif glomerülopatilerde HIF-1 α, GLUT-2 ve VEGF ekspresyonlarının prognostik önemi
Proliferative and nonproliferative glomerulopathies prognostic importance of HIF-1 α, GLUT-2 and VEGF expressions
  1. Tez No: 513757
  2. Yazar: AYDAN KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ HANDAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kronik böbrek hastalıklarında prognozu belirleyen en önemli histolojik parametreler interstisyel fibrozis, tübüler atrofi ve glomerüler sklerozdur. Bu parametrelerin fizyopatolojik temelini oluşturan enönemli faktörlerden biri ise hipoksidir. Bu nedenle bu çalışmada, hipoksi ile doğrudan ilişkisi olduğu bildirilen HIF-1α, VEGF ve GLUT-2 ekspresyonlarının tedaviye ve prognoza olan etkisini saptamayı amaçladık Yirmi dört FSGS, 34 MPGN ve 20 amiloidosis vakası olmak üzere toplam 78 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar erken (ilk üç ay) vegeç (üç aydan sonra) dönemde tedaviye verdiklere cevaba ve ilk 12 ay içinde KBY'ne girip girmediklerine göre gruplandırılmışlardır. Tüm biyopsiler yeniden değerlendirilerek histolojik parametreler derecelendirilmiştir. Biyopsiler HIF-1α, VEGF, GLUT-2, ve CD68 antikorları ile boyanmış ve bunların ekspresyonları derecelendirilmiştir..
Özet (Çeviri)
In the progression of chronic kidney diseases, hipoksi is identified as main reason. In the light of this statement, we aimed to research the effects of HIF-1α, VEGF and GLUT-2 expressions, which are related to hipoksi, on treatments and prognosis. For the research, 78 patients has been collected which were consisted of 24 FSGS, 34 MPGN and 20 amiloidosis. Patients were categorized according to, the respond that they gave to the treatment in early(first three months), late(after three months) period and whether the patients go into the KBY in the first 12 months or not. HIF-1α, VEGF, and GLUT-2 immunohistochemical staining is performed to the kidney needle biopsies taken form the patients.