Proliferatif ve nonproliferatif diyabetik retinopati tanili hastalarda ortalama trombosit hacmi düzeylerinin karşılaştırılması
Comparasion of mean platelet volume levels in patients with proliferative and nonproliferative diabetic retinopathy
- Tez No: 820866
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Proliferatif diyabetik retinopati ve nonproliferatif diyabetik retinopatili hastalarda ortalama trombosit hacim düzeyi ile laboratuvar ve demografik verileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel tipte yapılan çalışmaya S.B.Ü Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniğine 1 Temmuz 2022 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında diyabetik retinopati tanısıyla başvuran, dahil edilme kriterlerini karşılayan 786 hastadan basit tesadüfi örneklem yöntemiyle 188 hasta seçilmiştir. Hastalara ait takip ve tedavi dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar yapılan biyomikroskobik fundus muayenesi, fundus flouresein anjiografi ve optik koherens tomografi sonuçlarına göre proliferatif diyabetik retinopati ve nonproliferatif diyabetik retinopati olarak tanı gruplarına ayrılmıştır. Hastalara ait laboratuvar parametreleri ve aspirin kullanımı hastane sistemi, e nabız sistemi ve sosyal güvenlik kurumu rapor sisteminden tespit edilerek araştırma formuna işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate the relationship between mean platelet volume level and laboratory and demographic data in patients with proliferative diabetic retinopathy and nonproliferative diabetic retinopathy. Materials And Methods: In this retrospective cross-sectional study, 188 patients were selected by simple random sampling method from 786 patients who met the inclusion criteria and who applied to S.B.Ü Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Ophthalmology Outpatient Clinic between July 1, 2022 and December 31, 2022 with a diagnosis of diabetic retinopathy. The follow-up and treatment files of the patients were retrospectively analyzed. Patients were divided into diagnostic groups as proliferative diabetic retinopathy and nonproliferative diabetic retinopathy according to the results of biomicroscopic fundus examination, fundus flourescein angiography and optical coherence tomography Laboratory parameters and aspirin use of the patients were determined from the hospital system, e-pulse system and social security institution report system and recorded on the research form.