Uydu iletişimi ve TÜRKSAT haberleşme uyduları sistemi
  1. Tez No: 51376
  2. Yazar: HAKAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Kitle iletişim araçlarının hükmettiği bu dünyada elektronik medya önemli bir konuma gelmiştir. Markoni ile başlayan elektronik iletişim, atmosferin dışmda sabit bir yörüngeden sinyal alınıp verilebileceğinin keşfedilmesiyle, son yüzyılda dünyanın sınırlarını zorlayarak uzaya çıkmıştır. Bunun sonucu olarak, telefon, telex, radyo ve televizyon iletilerini uydular aracılığı ile dünyanın bir ucundan, diğer ucuna ışık hıza ile taşımak mümkün olabilmektedir. TÜRKSAT Projesi ile birlikte Türkiye de uydu teknolojisi kullanan ülkeler araşma girmiştir. Buna rağmen, çok yeni ve hızla gelişmekte olan uydu iletişimi ve buna paralel olarak da TÜRKSAT konusunda toplumda henüz yeterli düzeyde bir bilgi birikimi oluşmamıştır. Bu araştırmada, yukarıda değinilen konuya yönelik olarak; uydu iletişimi hakkında bir kaynak taraması yapılmış, uydu ve uydu iletişimi ile ilgili genel bilgilerin biraraya getirilmesinden sonra, uydu teknolojisinin televizyon yayıncılığına ne şekilde katkıları oldu saptanmış, Türkiye'deki telekomünikasyon ve uydu çalışmalarının gelişimine yönelik bilgilerden yararlanılarak Türkiye'deki durum belirlenmiştir. Daha sonra TÜRKSAT Programının teknik ve işlevsel özellikleri araştırılarak, TÜRKSAT Uydularının verebileceği hizmetler, bu hizmetlerden yararlanabilecek birimler ve televizyon yayıncılığına katkıları ortaya konmuştur. ffl
Özet (Çeviri)
SUMMARY There have been four separe ages in communication and broadcasting. These are; me wire age 1840-1900 and the undersea telegraph, the wireless telegraphy age and the longwave telegraph transmitter, the age of sound broadcasting and finally the age of television broadcasting. To these can now be added the satellite age, which begun in 1965. Clarke in his article went on to write what has come to be accepted as the most remarkable prophecy of the twentieth century. This was his detailed hypothesis that a satellite spaced on 35880 km from the earth surface and traveling from west to east above the equator in a stable orbit, could provide an international radio and television communication system. Today, Turkey is one of the country that, it has a satellite around the earth. The name of this satellite program is TURKSAT - National Communication Satellites Program. This program was started in 1989. Satellite broadcasting is developing very quickly in Turkey. For this reason, Turkey needs well-informed people about satellite communication. According to this problem, The aim of this work is searcing sources about satellite communication and TURKSAT Program for making a consulting source for people which are educated in communication science. IV