A Study of teaching writing through reading to low level prep-school students
- Tez No: 51377
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEYDA ÜLSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yazılı anlatım çalışmaları öncesinde kullanılan okuma parçalarının yazılı anlatım becerisini etkileyip etkilemediğini ve bu etkinliğin yazılı anlatım becerisi içindeki beş alt beceriyi -içerik, kompozisyon planı, sözcük dağarcığı, dilin kullanımı, yazım kuralları ve noktalama işaretleri- hangi düzeyde etkilediğini belirleyebilmek için, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Hazırlık sınıfından 10 öğrenci deney ve 10 öğrenci kontrol grubu olmak üzere 20 öğrenci seçilmiş ve çalışmada verileri elde etmek ve karşılaştırmak için ön test ve son test olmak üzere iki kompozisyon konusu kullanılmıştır. Çalışma süresince deney grubu ile yapılan çalışmalarda kompozisyon konusu verilmeden önce konu ile ilgili okuma parçaları verilmiş ve bunlar üzerinde tartışılmıştır. Kontrol grubuna ise yanlızca kompozisyon konusu verilmiş ve yazmaları istenmiştir.“The ESL Composition Profile”(Hughey, 1983: 140) kullanılarak elde edilen veriler iki grup arasında farklılık olup olmadığını belirleyebilmek için t-test ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarında gruplara göre uygulanan yöntemin farklılığından iki grup arasında toplam not ve alt beceri notlarında belirli farklılıklar gözlenmiştir. Toplam notu oluşturan alt beceri notlarında iki grup arasında ve grupların kendi içlerinde içeriğin sunulmasında yazılı anlatım çalışmaları öncesinde kullanılan okuma parçalarının notları belirli bir şekilde arttırdığı gözlenmiştir. Her iki grup kendi içinde incelendiğinde yazım kurallarının doğru ve noktalama işaretlerini yerinde kullanabilme becerisi dışında diğer türn yazılı anlatım becerilerinde yazılı anlatım öncesinde kullanılan okuma parçalarının öğrencilerin notlarını belirli bir şekilde arttırdığını, bu çalışma sonuçları açık bir şekilde göstermektedir. IXSonuç olarak, yazılı anlatını çalışmaları öncesinde kullanılan konu ile ilgili okuma parçalarının yazılı anlatım becerisini olumlu yönde etkilediği ve bu yöntemin kullanılması halinde öğrencilerin daha başarılı olacağı söylenilebilir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study which consists of five chapters investigates whether the writing process of low level EFL students improves if it is taught through reading witli the help of reading texts. In this study, 20 low level prep-school students were used as study subjects. 10 of them were in the experimental group and the other 10 were in the control group. The experimental group was exposed to pre-writing activities through reading with the help of reading texts but control group was not exposed to pre-writing activities during the study. In Chapter I, the background to the problem is discussed. In this part, the problem, the purpose of the study, the significance of the study, its assumptions and limitations, and definitions of the terms used in this study are also introduced. Chapter II rewieves literature relevant to the study. Chapter III is concerned with research design, selection of subjects, data collection procedures, and data analysis. In Chapter IV, the data obtained from the tests administered to the experimental and control group are statistically calculated and interpreted. And also the statistical interpretations are discussed. Chapter V gives the summary of the study, implications for teaching writing, and makes suggestions for further studies. The statistical results indicate that reading had an effect on writing : teaching writing through reading with the help of reading texts produced a significant increase in the ESL Composition Profile total scores and in the ESL Composition Profile Components; in Content, Organization, Vocabulary, and Language Use. xv