Turizm sektöründe eğitimin istihdama ve verimliliğe etkisi
  1. Tez No: 51375
  2. Yazar: FİLİZ GÖLPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pek çok ülkede turizm ihracat kazancının ana kaynağını oluşturmaktadır. Ayrıca, tüm ülkeler için özellikle tarım veya sanayi sektörlerinde iş alanları kısıtlı olanlar için giderek önem kazanan“iş bulma makinası”dır. Turizm sektörünün bir hizmet sektörü olması nedeniyle, işgücünün temel üretim faktörü özelliği taşıması, (işçilik ücretlerinin ağırlığı)“emek-yoğun”üretim tekniğinin uygulanması, sektörde daha kalifiye, daha uzmanlaşmış, daha masraflı bir işgücünün istihdamını ve işgücünün verimli çalışmasını gerektirir. Turizm, uluslararası piyasada mal ve hizmetler arasında bir kalite savaşıdır. Kalite, toplum düzeyinde yeterli bir turizm şuurunun, sektör düzeyinde de eğitilmiş personelin varlığına ihtiyaç göstermektedir. Turizm sektöründe istihdam konusu ile eğitim çok yakından ilgilidir. Ülke de turizm işletmelerinin hizmet stardartmı yükseltmek ancak eğitim ile gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Tourism is a major source of export revenue for e great number of countries in the world. For the largest developing countries, tourism provides for as much as one-third of their receipts from trade in services. Tourism is, moreover, an in creasingly important“engine of emplayment”for rearly all countries, expecially those where emplayment in the agricultural and/or industrial sectors have begun to decline. Being a service sector, the basic production factor of tourism depends on human resource development. This also is return rest on the education and training level of the personnel. International tourism is a very competitive industry, success demonds quality and quanlity. Quality requres a national oworeness to gether with well trained tourism personnel. In tourism sector, emplayment and training are interrelated. Training is the only means for in creasing the standart of service in tourism organizations.