Kangal Termik Santrali'nin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of Kangal Thermal Power Plant
- Tez No: 513781
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, bazı durumlar dikkate alınmayarak (basınç kayıpları, sürtünme kayıpları, kinetik ve potansiyel enerji vb.) Türkiye'de faaliyet gösteren Kangal Termik Santrali ünite ekipmanlarının her birinin termodinamik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Santralde belirlenen otuz beş düğüm noktasının termodinamik özelliklerine bağlı olarak enerji ve ekserji değerleri hesaplanmıştır. Her bir ekipman için ekserji yıkımı bulunmuştur. Buna bağlı olarak ikinci yasa verimleri elde edilmiştir. Sonuçlar grafik olarak verilmiştir. Bunun sonucunda, en yüksek ekserji yıkımına sahip olan ekipman %91,7 ile kazan olarak bulunmuştur. Termik santralin ısıl ve ikinci yasa verimleri sırasıyla %32,8 ve %53,4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, is done to thermodynamics analysis and evaluation of each unit of a Kangal Thermal Power Plant in Turkey, some cases have been neglected (pressure lost, friction lost, the kinetic and potential energy etc.). Depending on thermodynamics features of thirty five knot points detected at power plant, energy and exergy values have been calculated. Exergy destruction have been found for each piece of equipment. Accordingly, second law efficiency were obtained. Results have been evaluated graphically. As a result, the equipment with the highest exergy destruction was found to be 91,7% boiler. The thermal and second law efficiencies of thermal power plant are 32,8% and 53,4%, respectively.