Hamstring kas kısalığında miyofasyal gevşetme tekniğinin posterior zincir kaslarının mobilitesi, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve enduransı üzerine etkisi
The effect of myofascial release technique on the posterior chain muscle mobility, respiratory functions, respiratory muscle strength and endurance in subjects with short hamstring muscle
- Tez No: 513782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRAMİS ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızın amacı; Hamstring kas kısalığı olan bireylere uygulanan miyofasyal gevşetme tekniğinin posterior zincir kaslarının mobilitesi, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve solunum kas enduransı üzerine etkisini araştırmaktı. Bu çalışma 2 Mart- 2 Nisan 2018 tarihleri arasında İstinye Üniversitesi'nde eğitim gören ve çalışan, yaş ortalaması 22,93±4,46 olan 15 kadın ve 15 erkek gönüllü birey dahil edilerek prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın konusundan habersiz bir fizyoterapist tarafından bireylerin demografik bilgileri kaydedildi. Standardizasyonu sağlamak amacıyla alt ekstremite uzunlukları (mezura), normal eklem hareket açıklıkları (gonyometre) ölçüldü. Göğüs kafesi mobilitesi (göğüs çevre ölçümleri), Tensor Fascia Lata ve kalça fleksör kaslarının esnekliği (inklinometre), Hamstring kas mobilitesi (popliteal açı testi), Gastrokinemius, Soleus kasları, servikal bölge mobilitesi (inklinometre), lumbal bölge mobilitesi (Schober testi), posterior zincir kaslarının mobilitesi (parmak-yer mesafesi testi), solunum fonksiyonları (spirometre), solunum kas kuvveti (ağız içi basınç ölçüm cihazı) ve solunum kas enduransı (threshold direnç yükleme cihazı) değerlendirildi. İlk değerlendirmelerin ardından hamstring kas kısalığı olan bireyler randomize şekilde tedavi grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olarak ikiye ayrıldı. Tedavi grubundaki bireylere bir seanslık miyofasyal gevşetme tekniği ve sham olarak ultrason, kontrol grubuna ise bir seanslık sadece sham olarak ultrason ikinci bir fizyoterapist tarafından uygulandı. Seansların ardından bireyler tekrar ilk fizyoterapist tarafından son değerlendirmeye alındı. Verilerin analizi için Windows tabanlı IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study; to investigate the effect of myofascial release technique applied to individuals with Hamstring muscle shortness on mobility of the posterior chain muscles, respiratory function, respiratory muscle strength and respiratory muscle endurance. This study was carried out prospectively between 15 March and 2 April 2018, including 15 female and 15 male volunteers who were educated and working at İstinye University and whose mean age was 22.93 ± 4.46. Demographic information of individuals was recorded by a physiotherapist who was unaware of the subject of the study. To provide standardization, lower extremity lengths (metric tape measure) and normal range of motion (goniometer) were measured. Hamstring muscle mobility (popliteal angle test), Gastrocinemius, Soleus muscles, cervical region mobility (inclinometer), lumbar region mobility (Schober testi), Tensor Fascia Lata and hip flexor muscles flexibility (inclinometer) posterior chain muscles were mobility as a whole (finger-to-floor distance), respiratory functions (spirometer), respiratory muscle strength (mouth pressure measurement device) and respiratory muscle endurance (threshold loading device). Following the initial evaluations, individuals with short Hamstring muscle were randomly divided into treatment group (n = 15) and control group (n = 15). A single session of myofascial release technique was applied to the individuals in the treatment group and a single session ultrasound was used as a sham, while a single session ultrasound was applied as a sham to individuals in the control group by a second physiotherapist. Following the sessions, the individuals were again evaluated by the first physiotherapist. For the analysis of the data, the Windows based IBM SPSS Statistics 22 program was used.