Polisitren parçacıkların 3 boyutlu elektrotlar kullanılarak dielektroforez yöntemiyle yönlendirilmesi
Characterization of polystrene particles with 3D electrode by using dep phenomena
  1. Tez No: 513790
  2. Yazar: HATİCE TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TRABZON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dielektroforez eş dağılımsız eektrik alan altında yalıtan bir parçacık üstüne etkiyen kuvvetleri açıklayan olgudur. Eş dağılımsız elektrik alan yalıtkan parçacığı uyararak kutuplaşmasını sağlar ve oluşan yük durumuna göre hareket tmesini sağlar. DEP kuvveti oluşması için parçacığın iletken olması değil kutuplanabilir olması gereklidir. Oluşan kuvvetin büyüklüğü yalıtkan ortamın ve parçacığın elektriksel özelliklerine, parçacık şekli ve büyüklüğüne, elektrik alanın frekansına bağlıdır. Uygun koşullar altında biyoparçacıklar mikrosistemler içinde dielektroforez ile yönlendirilebilirler. Alternatif akım dielktroforez ile deiyonize su içerisinde askıya alınmış 9.8 μm boyuttaki polisitren parçacıklarının yönelimini sağlayan polidimetilsiloksan mikro kanal ve CNT katkılı iletken kompozit elektrotlardan oluşan bir mikro akışkan çip standard litografi ve mikro fabrikasyon yöntemleri kullanılarak üretildi. Üretilen çipe parçacık süspansiyonu ve DI su pompalanarak elektrod terminallerine 5 MHz ve 100KHz frekansta alternatif akım uygulandı. Mikroçip deney öncesi yapılan benzetim hesaplamaları sonucu elde edilen değerlerle uyuşur şekilde performans sergiledi. 10 μl/dak akış hızı ile 10 Volt arası akım potansiyellerinde başarılı parçacık ayrıştırmaları yapıldı. Düşük voltaj ve akış debisi gereksinimi ve küçük boyutları göz önünde bulundurulduğunda üretilen aktif AA dielektroforetik parçacık ayrıştırıcının çalışmak için yüksek akış debisine ihtiya duyan pasif benzerlerine karşı üstünlük sağladığı saptandı.
Özet (Çeviri)
A microfluidic chip made up of a polydimethysiloxane micro channel and a CNT added conductive polymer composite electrode array was produced using standard lithography and micro fabrication techniques to manipulate polystyrene particles suspended in deionised water using alternating current dielectrophoresis. DI water and particle suspension was pumped into the chip and AC current at 5MHz and 100KHz was applied to the electrode terminals. The microchip performed in conformity with the simulation results calculated prior to experimentation. Separation success could be achieved with flow rate 10 μl/min and current amplitude 10 Volt. Due to its low flow rate and voltage requirements and short length the AC dielectrophoretic particle separator was found to be superior to its larger passive counterparts requiring higher flow rates to function.