Nano-mikro ölçekli parçacıklar için yeni filtre malzemesi geliştirilmesi
Development of new filter materials for the nano and/or micro scale particles
- Tez No: 903123
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Nano ölçekli malzemeler günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olup çok ciddi sağlık risklerini de beraberinde getirmektedir. Öte yandan bunların sağlık açısından etkilerinin belirlenmesine yönelik yayınlar hızla artmaktadır. Soluduğumuz havada ya da iş yeri ortamlarında bulunan nano boyutlu parçacıkların tespiti son derece zordur ve analitik yöntemler gerektirir. Analitik yöntemlerin uygulanabilmesi için de ön deriştirme tekniklerinin kullanılması gerektiği anlaşılmıştır. Havada bulunan nano parçacıkların ön deriştirme amacı ile filtre edilmesi uygulanabilecek bir yaklaşımdır. Ancak burada da filtre malzemeleri bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, ona yakın polimer ve bunların ikili ya da üçlü karışımları seçilip farklı katkı maddeleri kullanılarak elektro-eğirme yöntemiyle fonksiyonel lif yapıları üretilmiştir. Daha sonra üretilen liflerin nano boyutlu tozları filtreleme kapasiteleri test edilmiştir. Filtreleme çalışmalarında öncelikle tutulan tozların miktarının tespiti için gravimetrik ölçümler yapılıp doğrulama çalışmaları ICP-OES tekniği ile yapılmıştır. Hazırlanan lifler; Polimetil metakrilat, Etil Selüloz, Poliviniliden florür, Kitosan ve Polistiren polimerlerinin ikili ya da üçlü karışımlarından oluşmaktadır. Çözeltilerin hazırlanması sırasında katkı maddeleri olarak tetra-n-bütilamonyum tetrafloroborat,1- etil-3-metilimidazolyum hekzaflorofosfat ve hekzadesil trimetilamonyum bromür iyonik sıvıları kullanılmıştır. Hazırlanan lifler, SEM fotoğrafları ile karakterize edilmiştir. Benzer şekilde sentezlenmiş ve boyutları bilinen nano ölçekli tozlar, SEM fotoğrafları, XRD, boyut ve yük dağılım analizi teknikleriyle karakterize edilmiştir. Bu çalışma ile nano boyuttaki tozların hava ortamından filtre edilmesi ve miktarının tespiti için yeni bir gravimetrik yaklaşım geliştirilmiş ve önerilen yöntemin test öncesi ön deriştirme ve tozların çalışma ortamından temizlenebilmesi için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanoscale materials are widely used today and bring very serious health risks. On the other hand, publications on the determination of their health effects are increasing rapidly. The detection of nano-sized particles in the air we breathe or in workplace environments is extremely difficult and requires analytical methods. It is understood that pre-concentration techniques should be used for the application of analytical methods. Filtering of nano particles in the air for pre-concentration is an approach that can be applied. However, filter materials are also a problem here. In this thesis, about ten polymers and their binary or ternary blends were selected and functional fibre structures were produced by electro-spinning method using different additives and these fibres were used as filter medias. Then, the capacity of the fibres to filter nanosized powders was tested. In the filtration studies, gravimetric measurements were made to determine the amount of dust retained and validation studies were carried out by ICP-OES technique. The prepared fibers consist of binary or ternary blends of Polymethyl methacrylate, Ethyl Cellulose, Polyvinylidene fluoride, Chitosan and Polystyrene polymers. Tetra-n-butylammonium tetrafluoroborate, 1-ethyl-3- methylimidazolium hexafluorophosphate and hexadecyltrimethylammonium bromide ionic liquids were used as additives during the preparation of the composites. Functionally prepared fibres were characterised by SEM photographs. Similarly synthesised nanoscale powders with known dimensions were characterised by SEM photographs, XRD, size and charge distribution analysis techniques. In this study, a new gravimetric approach has been developed for filtering and quantification of nanosized dusts from the air environment and it is concluded that the proposed method can be used for pre-concentration before testing and cleaning of dusts from the working environment.