Hepatosteatozu olan ve olmayan obez çocuklarda klinik, endokrin ve metabolik bulguların karşılaştırılması
Comparison of clinical, endocrinologic and metabolic findings in obese children with and without hepatosteatosis
  1. Tez No: 513809
  2. Yazar: GÜNCE BAŞARIR
  3. Danışmanlar: UZMAN FEYZA MEDİHA YILDIZ, UZMAN BAHAR ÖZCABI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çocuklarda obezite ve yol açtığı komplikasyonlar giderek artan sıklıkta görülmektedir. Hepatosteatoz da çocuklarda obeziteye bağlı olarak sık gördüğümüz komplikasyonlardan biridir. Bu çalışmada, hepatostetoz saptanmış ve saptanmamış obez çocuklarda diğer endokrin, metabolik ve klinik parametreleri karşılaştırarak, bu parametreler ile hepatosteatoz arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Şubat 2015 – Şubat 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi çocuk endokrinolojisi polikliniklerine başvuran 6-18 yaş arası 208 ekzojen obez hasta dahil edildi. Obezite tanısı için vücut kitle endeksi (VKİ) kullanıldı. VKİ'nin yaşa ve cinsiyete göre 95. persentil altında olması, ekzojen olmayan obezite varlığı, kortikosteroid, ekzojen tiroid hormonu ve metformin tedavisi kullanıyor olmak çalışmaya dahil edilmeme kriterleri olarak kabul edildi. Hepatosteatoz tanısı ultrasonografi ile konuldu; hepatosteatoz saptanan 94 obez olgu ile benzer yaş aralığı ve cinsiyet dağılımına sahip hepatosteatoz saptanmayan 114 obez olgunun fizik muayene ve laboratuar verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Verilerin analizi için SPSS for Windows version 21.0 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Current data indicate an increasing prevalence of obesity and and complications among children. Hepatosteatosis is also one of the common complications of obesity in children. The aim of this study is to evaluate the relationship between hepatosteatosis and other endocrine, metabolic, clinical parameters by comparing these parameters in obese children with and without hepatosteatosis. Patients and Methods: A total of 208 exogenous obese children aged between 6-18 years who refered to Zeynep Kamil Women's and Children's Disease Training and Research Hospital pediatric endocrinology outpatient clinic during February 2015- February 2017 were studied. Body mass index (BMI) was used for the diagnosis of obesity. Non-inclusion criteria were to have a weight is below the 95th percentile, to have non-exogenous obesity, to take corticosteroid or metformine treatment and to be using exogenous thyroid hormone. hepatosteatosis was diagnosed by ultrasonography in cases. Physical examination and laboratory data of 94 obese cases with hepatosteatosis and 114 obese patients without hepatosteatosis that have similar age range and sex distribution were retrospectively evaluated. For the analysis of the data, SPSS for Windows version 21.0 statistical package program was used.