Aşırı kilolu ve obez çocuklarda non alkolik yağlı karaciğer hastalığı sıklığı
Prevalence of non alcoholic fatty liver disease in overweight and obese children
- Tez No: 156386
- Danışmanlar: PROF.DR. TUFAN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Obezite, bedende aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan enerji metabolizması bozukluğudur. Son 10-20 yılda sıklığında belirgin artış tespit edilmiştir. Bu artış erişkinlerde olduğu gibi çocuk ve adolesan yaş grubunda da görülmüştür. Bu durumun önemi obeziteye eşlik eden ve buna ikincil gelişen klinik ve metabolik bozukluklardan ( insülin direnci, tip 2 diyabet mellitus, hiperlipidemi, kardiyovasküler hastalıklar, vb.) kaynaklanmaktadır. Çocukluk çağmda edinilen obezitede de bu eşlik eden durumlara rastlamlmaktadrr. Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı, hepatosetatozdan, steatohepatite, ileri fibrozdan siroza kadar değişebilen karaciğer hasan spektrumuna verilen ortak isimdir. Obez kişilerde artmış insülin direnciyle beraber bu duruma eşlik eden hiperlipidemi, hiperglisemi gibi metabolik bozukluklar sonucu gelişen, kronik karaciğer hastalığına yol açabilen bir karaciğer hastalığıdır. Yapılan çalışmalarda erişkinlerde olduğu gibi çocukluk yaş grubunda da obez populasyonda sık olarak görüldüğü bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı, Miniğimize başvuran obez çocuklarda NAYKH sıklığım ve buna etki eden faktörleri belirlemekti. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'na şişmanlık nedeniyle başvuran ve VKÎ değerleri ile Cole persantillerine göre obez ve aşın kilolu grubuna giren 60 çocuk araştırıldı. Bu 60 hastanın 31 'i kız, 29'u erkekti. Hasta grubuyla benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip normal boy ve kiloda 37 (18 kız, 19 erkek) sağlam ya da karın ağrısı yakınması olan kronik hastalığı olmayan çocuk kontrol grubu olarak alındı. Tüm hastalardan alman kan örneklerinde AST ve ALT düzeyleri çalışıldı. Ayrıca karaciğer görüntülemesi olarak tüm olgulara karın ultrasonografisi yapıldı. Aşırı kilolu ve obez gruplardan alman kan örneklerinden ek olarak GGT, AF, kan lipidleri ve AKŞ ile Aİ düzeyleri çalışıldı. Ayrıca obez grupta hepatosteatoz düşünülen 7 hastaya karaciğer biyopsisi yapıldı. Elde edilen veriler hasta ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı ( SPSS 10.0). Çalışmamızda obez ve aşın kilolu çocukların 24'ünde (%40), ultrasonografiye göre değişik derecelerde steatoz saptanırken bu hastalardan 9'unda ( %15) transaminaz yüksekliği saptandı. Kontrol grubunda transaminaz düzeyleri ve karın ultrasonografileri normal bulundu. Obez grubun %88'inde insülin direnci saptandı aynca steatoz saptanan hastaların VKÎ ve kan transaminaz ve kan lipid düzeyleri steatoz saptanmayan gruba göre belirgin yüksek bulundu. 38Transaminaz seviyeleri ile ultrasonografideki steatoz derecesi arasında da ilişki saptandı. Evre 2 ve 3 steatozlu tüm hastalarda ttansaminaz yüksekliği vardı. Ayrıca yapılabilen biyopsilerin 5'inde değişik dercelerde steatoz saptanırken 4'ünde hafif steatohepatit ve 3 'ünde fibroz bulundu bu bulguların bulunduğu hastalarda biri hariç hepsinde transaminaz yüksekliği vardı. Bu da transaminaz yükseMiğinin steatoz yanında eşlik eden setatohepatit ve muhtemel fibroz gelişimiyle ilişkili olduğunu gösterir nitelikteydi. Sonuç olarak çocukluk yaş grubunda da NAYKH'nın obezite ve obezitenin derecesi ve buna bağlı insülin direnci ve hiperlipidemiyle yalandan ilişkili olduğu çalışmamızda da gösterildi. Ayrıca sonuçlar ultrasonografideki steatoz görünümüne eşlik eden transminaz düzeylerindeki artışın muhtemel enflamasyonun (NASH) ve karaciğer hastalığının evresinin ilerlediğinin göstergesi olduğunu desteklemekteydi. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Obesity is a disorder of metabolism caused by deposition of access fat in the body. During last 2 decades there has been a rise in the incidance of obesity. This rise was also observed both in children and adolescents as it was in the adult population. This is significant because of the secondary clinical and metabolic disorders related to obesity such as insulin resistance, type 2 diabetes mellitus, hyperlipidernia and disorders of cardiovascular system. Non alcoholic fatty liver disease ( NAFLD), is a common term used for a wide spectrum of liver damage ranging from simple steatosis to steatohepatitis, and advanced fibrosis, and cirrhosis. It usually occurs in the obese population and is highly related to metabolic disorders as insulin resistance, hyperlipidernia and hyperglycemia. As it was already mentioned it can progress to chronic liver failure. It was reported in some studies that though it is prevalent in obese adults, it can already be seen in obese children and adolescents. The aim of our study is to investigate the NAFLD prevalence in the obese and overweight children and adolescents in our clinic and to evaluate the factors playing role in the etiology of it. Sixty children and adolescents (31 girls and 29 boys) who were referred to our clinic with the complaint of obesity and diagnosed as being obese or overweight via body mass index calculation and Cole percentiles were included in our study. A control group of children (18 girls and 19 boys) who were healthy or having abdominal pain with similar age and gender properties and normal body mass index values were also included in the study. Serum aspartate aminotransferase and ALT values were obtained from both groups and abdominal ultrasonography was performed to all children to image liver whether there is fatty infiltration ( hepatosteatosis) and to stage steatosis if it is present. Additionally serum gamma glutamyl transferase, alkaline phosphatase, serum lipid levels and fasting serum glucose and fasting serum insulin levels were obtained from obese children. Liver biopsies were done to 7 obese children who were suspected of having NAFLD via ultrasonography and/or elevated serum transaminase levels. All data studied were compared between obese and control groups and statistically calculated. ( SPSS 10.0) In 24 of 60 obese children (40%), different degrees of fatty infiltration was observed in ultrasonographic examinations, in 9 (15%) of these children additional transaminase 40elevations were noted. In the control group transaminase levels and liver images were within normal range in all the children. Insulin resistance was observed in 88% of the obese children. Body mass index, serum transaminase levels and serum lipid levels were significantly higher in the children with fatty infiltration image on ultrasonography than the obese ones having normal ultrasonographic images. A positive correlation was observed between transaminase levels and degree of hepatosteatosis on ultrasonography. Transaminase levels were elevated in all patients having second or third degree hepatosteatosis. In 5 of liver biopsies done, different degrees of steatosis were seen; also in 4 of them mild ( gradel) steatohepatitis was seen, and in 3 of them mild degree of fibrosis was observed additionally. This was a kind of evidence showing that accompanying transaminase elevation to steatosis was related to steatohepatitis even fibrosis. In conclusion as previous studies we showed that NAFLD is also observed in obese and overweight children in our population, and the degree of it is correlated with the degree of obesity and related conditions as insulin resistance and hyperlipidemia. Additionally we showed that elevation of transaminase levels with hepatosteatosis on ultrasonography is probably a predictor of inflammation ( steatohepatitis) and of progressing liver disease. 41