Postpartum dönemin anne ve babanın yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of postpartum period on life quality of mother- father
  1. Tez No: 513810
  2. Yazar: RAHİME NUR NAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
POSTPARTUM DÖNEMİN ANNE VE BABANIN YAŞAM KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ Ebeveyn ve bebek sağlığının korunması ve geliştirilmesinde aile yaşantısında kısa bir dönemi içeren postpartum dönem; anne ve babalarda fiziksel, sosyal ve duygusal değişimlerin meydana geldiği gelişimsel bir geçiş dönemidir. Bu araştırma, 'Postpartum Dönemin Anne ve Babanın Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisinin İncelenmesi' amacıyla, Özel bir Üniversite Hastanesi'nde 1 Mayıs 2016 – 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında tanımlayıcı özellikte yapılmıştır. Bu tarihler arasında hastaneye başvuran ve çalışmanın kriterlerine uyan toplam 150 aile çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırmada, veriler; anne ve babalara ait sosyo- demografik özellikleri ve bebeğe ilişkin düşüncelerini içeren anket formu, Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Yaşam Kalitesi Ölçeği'nden faydalanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada, anne ve babaların daha çok 26-30 yaş arasında, yüksek öğrenim mezunu olduğu belirlenmiştir. Annelerin %71.3'ü ev işlerinde yardımcı aldığını ve %89.3'ü çocuk bakımında güçlük yaşadığını belirtmiştir. Annelerin çocuk bakımında güçlük yaşama nedenleri ağlama (%30), iletişim kuramama (%26.7), emzirme/besleme sorunları (%23.3) ve uyutma (%9.3) olarak saptanmıştır. Ebeveynler eşleri ile ilişkilerini uyumlu olarak tanımlarken, çocuk sahibi olduktan sonra ebeveynlerin iş ve sosyal ilişkilerinin daha çok olumsuz etkilendiği belirlenmiştir. Anne ve babaların her ikisinin de yaşam kalitesi orta düzeyde bulunurken, ilk gebeliği, ilk canlı doğumu, bir çocuğu olan ve planlı gebelik ile çocuk sahibi olan annelerin yaşam kalitesi daha yüksek ve aralarındaki farkın istatistiksel olarak da önemli olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF POSTPARTUM PERIOD ON LIFE QUALITY OF MOTHER- FATHER Postpartum period is a short stage that is an important milestone to protect and develop health of mother, baby and family and also in which physical, social and emotional changes occur. This study was conducted to investigate 'The effect of postpartum period on mother-father quality of life' at a private university hospital between 1th of May-31th of July 2018, as descriptive. Total 150 families who applied to the hospital during this time and met study criteria were recruited to the study. Data was collected by using a questionnaire form included in socio-demographic features of parents and their thinking about babies, Postpartum Quality of Life Scale and WHOQOL-BREF questionnaire. SPSS 21.0 package program was used for analysis. In the study, it is found that parents were between 26-30 years old and graduated from bachelor's degree. Of the mothers; 71.3% took help for housework and 89.3% lived difficulties in child care. Reasons for difficulties in child care were as crying (30%), could not have good communication (26.7%), breastfeeding/nutrition problems (23.3%) and sleeping (9.3%). Again, parents defined their partnership as compatible and after having child their work and social relationships were affected negatively. It is determined that quality of life level for both mother and father was mid-line; this level was high for mothers who had her first pregnancy, first labor, one child and planned pregnancy. Also, the difference between them was significant (p0.05).