Düşük enerjili travmayla başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların yaralanma ciddiyeti açısından incelenmesi
Investigation on the injury severity of 65 years and older patients with low energy of trauma
  1. Tez No: 513821
  2. Yazar: BETÜL SALUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise başvuran 65 yaş ve üzerindeki hastaları geriye dönük olarak dosyalarındaki ve sistemdeki kayıtlarından inceleyerek, düşük enerji mekanizmasıyla yaralanan hastaların demografik verilerini işlemek ve bu verileri kullanarak hastaların GKS, RTS, ISS ve RASI skorlama sistemlerini hesaplayarak, yatış oranları ve 1 yıllık mortalite oranlarıyla karşılaştırmak, bu sonuçlarla düşük enerji mekanizmalı travmalarla yaralanan yaşlı hastaların ciddiyetini ortaya koyabilmek, erken ve agresif tedavi başlama konusunda hekim arkadaşlarımıza yol gösterebilmektir. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran 65 yaş ve üzerindeki düşük enerji mekanizmalı travmayla yaralanmış, 1 Ocak 2015 ve 2016 yılı 31 aralık tarihleri arası acil servise başvuran 119 hasta alınmıştır. Düşük enerjili mekanizma olarak; 1 metre ve altındaki seviyeden düşme, kayma, sendeleme ve ya tökezleme gibi kendi seviyesinden düşme ya da bunlara denk gelen travmalar olarak belirlenmiştir. Çalışmaya dahil etme kriterleri; 65 yaş ve üzerinde olmak, 2015-2016 yıllarında hastanemize başvurmuş olmak, düşük enerjili mekanizmalı travma tanısı almak şeklindedir. Hastaların dosya ve hastane sistemindeki verileri kullanılarak hastaların demografik verileri, vital bulguları, ek hastalıkları, tam kan tetikleri, travma skorlama sistemleri, bir yıllık mortalite ve yatışlarına bakılmıştır.Bulgular: Çalışmamızda 72'si kadın, 47'si erkek 119 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşları 77,1±7,9 yıl'dır. Glasgow Koma Skoru ortalaması 14,9±0,2, Sistolik kan basıncı 137,4±21,3 mmHg, diyastolik kan basıncı 77,8±11,8 mmHg'ydı. Dakikadaki kalp hızı ortalama 81,0±13,5 atımdı. Dakikadaki solunum sayısı ortalama 19,8±1,3'tü. En sık görülen ek hastalıklar hipertansiyon (%19,3) ve kardiyak hastalıklardı(%12,6). Hastaların yatış oranı %46,2, en sık yatırıldıkları klinik Ortopedi ve Travmatoloji bölümüydü(%86,6). En sık tanı yumuşak doku travması(%38,3), onu takiben femur fraktürüydü(%29,4). Yaralanma ciddiyet skoru, şok indeksi, kardiyak hastalıklar,hipertansiyon, lökosit, nötrofil-lökosit oranı yatışı yapılan hasta grubunda yapılmayanlara göre yüksek oranda anlamlıydı Yaralanma ciddiyet skoru, Femur fraktürü, kardiyak hastalığı olması ve yatan hasta grubunda mortalite anlamlı farka sahipti. Sonuç: 65 yaş ve üzeri kişiler düşük enerjili mekanizmayla en sık ekstremite travmasıyla yaralanmıştı. Travma skorlama sistemlerinden yaralanma ciddiyet skoru hastaların hastaneye yatış ve mortaliteleri öngörmede yararlı olarak bulundu. Lökosit (WBC) ve nötrofil-lenfosit oranı yatışı belirlemede anlamlı derecede yüksekti ancak mortaliteyi belirlemede anlamsız olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, patients aged 65 years and older who applied to the emergency service were retrospectively examined from the records of the files and the system, and the demographic data of the patients injured with low energy mechanism were processed and the GKS, RTS, ISS and RASI scoring systems of the patients were calculated using these data, and the hospitalization rates and 1 year mortality rates These results can show the seriousness of the elderly patients who are injured with traumas of low energy mechanics and can guide doctors to start early and aggressive treatment Method: 119 patients who were injured with a low-energy mechanical trauma at 65 years old or older who applied to Çanakkale Onsekiz Mart University Research and Practice Hospital Emergency Department and who applied for emergency services between January 1, 2015 and December 31, 2016. As a low energy mechanism; Falling from the level of 1 meter or less, falling from their level, such as slipping, staggering, or stumbling, or corresponding traumas. Inclusion criterias; being 65 years old or older, applying to our hospital in 2015-2016, getting a trauma diagnosis with low energy mechanism. The patients' demographic data, vital signs, additional diseases, complete blood count , trauma scoring systems, one-year mortality and hospitalization were assessed using files and data in the hospital system. Results: In our study, 72 patients were female and 47 patients were male of 119 patients. The mean age of the patients was 77.1 ± 7.9 years. Glasgow Coma Score averaged 14.9 ± 0.2, systolic blood pressure was 137.4 ± 21.3 mmHg, diastolic blood pressure was 77.8 ± 11.8 mmHg. The heart rate average at the minute was 81.0 ± 13.5. The mean number of breaths per minute was 19.8 ± 1.3. The most common additional diseases were hypertension (19.3%) and cardiac diseases (12.6%). Patient admission rate was 46.2%, and the most frequent admission was clinical Orthopedics and Traumatology department (86.6%). The most frequent diagnosis was soft tissue trauma (38.3%) followed by femur fracture (29.4%). Injury severity score, shock index, cardiac diseases,HT, leukocyte (WBC), and neutrophil-leukocyte ratio were significant compared to those who were not hospitalized. Injury severity score, femur fracture, cardiac disease and admitted patients were significant difference in mortality. Result: People aged 65 years and over were most frequently injured by limb trauma with low-energy mechanics. The injury severity score of trauma scoring systems was found to be useful in predicting hospitalization and mortality of patients. Leukocyte (WBC) and neutrophil-lymphocyte ratio was significantly higher in determining admission, but was found to be insignificant in determining mortality