Kanserli çocuğu olan ebeveynlere verilen bilişsel davranışçı yaklaşım temelli psikoeğitimin umutsuzluk ve stresle baş etme üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of psychoeducation based on cognitive behavioral approach given to parents of children with cancer on hopelessness and coping with stress
  1. Tez No: 513820
  2. Yazar: EDA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma, kanserli çocuğu olan ebeveynlere verilen bilişsel davranışçı yaklaşım temelli psikoeğitimin umutsuzluk ve stresle baş etme üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test-son test, kontrol gruplu yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Mayıs 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 64 (30 deney, 34 kontrol) ebeveyn oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan ebeveynlere Bilişsel Davranışçı Yaklaşım Temelli Psikoeğitim iki haftada bir bireysel olmak üzere toplam 8 oturum şeklinde uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; ki-kare testi, yüzdelik dağılım, bağımsız gruplarda t testi ve eşleştirilmiş gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Eğitim öncesi deney ve kontrol grubunun stresle başa çıkma tarzlarında etkili yaklaşım olan puan ortalamalarının düşük olduğu, duygulara yönelik etkisiz yaklaşım puan ortalamaları ile umutsuzluk toplam puan ortalamasının ise yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to examination of the effect of psychoeducation based on cognitive behavioral approach given to parents of children with cancer on hopelessness and coping with stress Materials and Methods: This semi-experimental study was conducted using pre- and post-tests with a control group. The study data were collected between May 2017 and January 2018. The sample of the study consisted of 64 parents (30 experimental, 34 controls). In the collection of data,“Introductory Information Form”,“Ways of Coping Questionnaire”and“Beck Hopelessness Scale”were used. Psychoeducation based on Cognitive Behavioral Approach was applied to the parents in the experimental group every two weeks, in total 8 sessions. In the evaluation of the data, chi-square test, percentile distribution, independent samples t-tests and paired t-test were used. Results: It was determined that the coping with stress mean scores of the experimental and control groups were low before the training, whereas mean scores of the ineffective approach towards emotions and hopelessness were found to be high.