Okuma alışkanlığı ile kitap yayımcılığının kültürel iletişim ve teknolojisine bağlı sorunları karşısında Türkiye koşulları temelinde bir model önerisi
- Tez No: 51386
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY SERTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Information and Records Management, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
ÖZET Bu araştırma, okuma alışkanlığının geliştirilmesini sağlamak bağlamında, Türk toplumundaki okumaya ve kitaba yönelik yaşanan sorunların nedenleri üzerinde durarak çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla okumanın iletişim, kültürel iletişim, eğitim-öğretim boyutları üzerinde durulmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, okuma ve okuma alışkanlığı kavramları, türleri, etkinlik boyutları, kültürel ve toplumsal yönleri incelenmektedir. İkinci bölümde, iletişim süreci ve okuma eylemi üzerinde durularak okuma iletişimi anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, kültürel iletişim ve bu süreçte kitap ile okumanın konumlan belirtilmektedir. Dördüncü bölümde, eğitim-öğretim ve okuma öğretimi anlatılarak, okuryazarlık, okuma bilinci oluşturmada ve okuma alışkanlığı kazandırmada eğitim-öğretim kurumlarının etkinlikleri üzerinde durulmaktadır. Beşinci bölümde, kitap yayımcılığı ve yayım sektörünün tarihsel gelişimini ve yeni teknolojiler, bu teknolojilerin okuma alışkanlığı üzerindeki etkinlikleri araştırılmaktadır. Altıncı bölümde Türkiye'de okuryazarlık, okuma alışkanlığı ve kitap yayımcılığının sorunları belirlenmektedir. Araşürma, alan yazın taramasına dayanmakta; bulgular ışığında sorunların çözümü için yapılması gerekenler ise model olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The scope of this thesis is to investigate reading habits through identifying problems in reading and in books in Turkish society and to suggest a model for solving the problems. For this purpose, reading's relation with communication, cultural communication and education- instruction are investigated. First chapter of the study is to investigate reading, reading habit concepts, sorts, dimensions of effectiveness, cultural and social aspects. Second chapter is related to process of communication, reading action and reading communication. Third chapter is about the cultural communication, the location of books and reading in cultural communication. In chapter four, education-instruction and reading instruction, literacy, reading conscience and the school effectiveness on the reading habits are explained. Book publishing with historical background, new technologies on the sector and the effectiveness of new technologies on reading habits are investigated in chapter five. Sixth chapter finds out the problems on literacy, reading habit and book publishing in Turkey. This thesis based on the review of literature. In the light of the findings, it is suggested as a model for dissolving, the problems of reading habits and book publishing for Turkey.