Comparison study between the multi criteria decision support methods to choose the best appropriate cloud computing service provider
En iyi uygun bulut bilişim hizmeti sağlayıcısı seçmek için çok kriterli karar destek yöntemleri arasında karşılaştırma çalışması
  1. Tez No: 513900
  2. Yazar: MABRUKA KHALIFA ALI KARKEB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bulut Bilişim, depolama, işlemciler, bellek, vb. Kaynakların tüketiciden tamamen soyutlandığı özel bir dağıtık hesaplama şeklidir. Bilgisayarı bir hizmet olarak sunan Bulut Hizmet Sağlayıcılarının (CSP) sayısı kısa süre önce artmıştır ve birçok müşterinin, işlem yapmak için bilinmeyen hizmet sağlayıcılarla etkileşimde bulunması gerekir. Bu açık ve gizli ortamlarda güven, tüketici güvenini artırmaya yardımcı olur ve onlar için güvenilir bir ortam sağlar [8]. Güvene dayalı bir sıralama sistemi, onların ihtiyaçlarına göre hizmetler arasında seçim yapmalarına yardımcı olabilir. Bu araştırmada, hizmet sağlayıcıları altyapı parametrelerine göre derecelendirmek için çok kriterli karar verme yöntemleri (AHP, ANP, TOPSIS, ELECTRE, PROMETHEE ve VIKOR) kullanılmıştır. Daha sonra sonuçları sıralayan yöntemleri karşılaştırmak için bir karşılaştırma algoritması icat edildi. Bizim durumumuza ve kullanılan yöntemlere göre“Rackspace”sağlayıcısı diğerleri arasında en uygun olanıydı.
Özet (Çeviri)
Cloud Computing, storage, processors, memory, etc. It is a special form of distributed computing, where resources are completely abstracted from the consumer. The number of Cloud Service Providers (CSPs) that offer the computer as a service has recently increased and many customers need to interact with unknown service providers to perform transactions. In such open and confidential environments, trust helps to improve consumer confidence and provides a reliable environment for them [8]. A trust-based ranking system can help them choose between services according to their needs. In this research, multi-criteria decision making methods (AHP, ANP, TOPSIS, ELECTRE, PROMETHEE and VIKOR) were used make rating for the providers according to their infrastructure parameters. Then a comparison algorithm invented to compare the methods ranking results. According to our case and used methods“Rackspace”provider was the most agreeable one between the others.