Acil sağlık hizmetlerinde hizmet işleyişi ve hukuki sorunlar
Service handling and legal issues in emergency health services
- Tez No: 513907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Law, Health Care Management, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tezde; Türkiye'deki acil sağlık hizmetleri teşkilat yapısı, alanda yetişmiş sağlık personelleri ve özellikleri, acil sağlık hizmetlerinde hastane öncesi ve hastane acil servisleri hizmet akışı, yasal düzenlemeler çerçevesinde irdelendi. Mevcut yapılanmada Sağlık ve tıp hukuku kapsamında sağlık mesleği mensuplarının adli olgulara yaklaşımı, adli raporların düzenlenmesi, sağlık çalışanlarının suç bildirim yükümlülükleri, bildirim yükümlülüğünden doğan hukuksal yarar ile uygulamada karşılaşılan etik ve yasal sorunlar tıp etiği açısından ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre değerlendirildi. Hasta hakları, hasta mahremiyeti, özel hayatın gizliliği, tıbbi girişimlerde hastanın rızası ve yasayla belirlenen istisnai durumlar yazarların görüşleriyle birlikte sunuldu. Araştırmadaki temel amaç acil sağlık hizmetlerinin kompleks yapısına, işleyişin insan yaşamındaki önemine var olan eksikliklere, farkındalık sağlamak mevcut acil sağlık hizmetlerinin uluslararası kalite düzeyine yükseltilmesinin gerekliliği ve önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
In the thesis; The organizational structure of emergency medical services in Turkey have been investigated based on the trained health personnel and their qualifications in performing their profession, the service delivery in pre-hospital emergency cases, and legal regulations. In the current organization, the approach of healthcare professionals to the legal cases submitting the crime reports, the obligations of health professionals to reporty any incident, legal benefits gained in reporting the legal issues, ethical and judicial problems have been assessed with respect to national and international legislations. Patiens' rights and their confidentiality, privacy of life, patient recurrence in medical invertions and exceptional cases determined by law are presented along with the views of the authors. The main objective of this research is to draw attention to the complex structure of emergency health services in our country and emphasize its vital role in human life, and promote the current health servise to the international standards.