Acil yardım sisteminde yeni bir kurumsal yapı olarak 112 acil çağrı merkezleri ve faaliyetleri: Genel bakış, işlev, Türk idare yapısındaki yeri, faaliyetinin idarenin sorumluluğu kapsamında değerlendirilmesi
112 emergency call centers and their activities as a new institutional structure in the emergency aid system: Overview, function, place in the Turkish administrative structure, evaluation of its activity within the scope of the administration's responsibility
  1. Tez No: 936519
  2. Yazar: TARIK BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Law, Public Administration, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bireyin, kendini en zayıf hissettiği zaman dilimi, canına veya malına yönelik tehdit ve kaza anlarıdır. Kişilerin yaşama hakkı ve kamu hizmetlerin yararlanma hakkı çerçevesinde, hayatın normal akışında varlığını çok hissetmedikleri fakat olağandışı anlarda ihtiyaç hissettikleri acil çağrı ve yardım hizmetleri, olan kamu hizmeti sistematiğinin dışında, minimum bürokrasiyle faaliyetleri sürdüren kurumlardır. 2009 yılında Antalya'da pilot uygulama olarak hayatımıza giren acil çağrı merkezlerinin, 2021 yılında tüm Türkiye çapında hizmet verir hale gelmesiyle bu kurumun; genel işleyişi, Türk idare yapısındaki yeri ve yapılan faaliyetin idarenin sorumluluğu kapsamında bu çalışmada incelenmesi amaçlanmaktadır. Devletin asli görevi olan; güvenlik, adalet, sağlık, eğitim hizmetlerinin devletin ana birimleri tarafından verilmesi esası kapsamında, 112 Acil Çağrı Merkezleri güvenlik ve sağlık hizmetlerini anlık acil yardım talebi kapsamında vatandaşa, yapılan hizmet sonrası eldeki kayıtları savcılıklara ve mahkemeler vererek adli makamlara hizmet vermektedir. Acil yardım hizmetinin 7 gün 24 saat kesintisiz yerine getirilme zorunluluğu, vatandaşın acil durumda sadece üç rakamı tuşlayarak tek numara üzerinden kolaylıkla bu hizmete ulaşma zorunluluğu, konunun ehemmiyetini arttırmaktadır. Bu ehemmiyet seviyesi, olaya müdahalede saniyelerle yarışılan bir faaliyeti kapsaması nedeniyle artmakta ve hizmetin herhangi bir aksaklığı içermeyecek şekilde planlanmasını gerektirmektedir. Hizmetin verilmesi sırasında oluşacak aksaklıklar ya da hizmetin yerinde verilmemesi sonucu can ve mal kayıplarına varan sonuçların oluşma riski faaliyetin önemini arttırmakta ve idarenin sorumluluğu bağlamında konunun ele alınma gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.“Acil yardım sisteminde yeni bir kurumsal yapı olarak 112 Acil Çağrı Merkezleri ve faaliyetleri: genel Bakış, işlev, Türk idare yapısındaki yeri, faaliyetinin idarenin sorumluluğu kapsamında değerlendirilmesi”başlığıyla hazırlanan bu çalışmada; ilgili kurumun yetkililerinden alınan bilgiler, konu hakkındaki yayınların ayrıntılı incelenmesi, 112 Acil Çağrı Merkezlerinin kurumsal yapısının incelenmesiyle elde edilen sonuçlar ve ulaşılabilen hizmet kaynaklı kusur örneklerinden yola çıkarak, idarenin sorumluluğu kapsamında, bu faaliyet değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The time period when an individual feels the weakest is the moments of threat and accidents to their life or property. Within the framework of the right to life and the right to benefit from public services, emergency call and assistance services that are not felt much in the normal flow of life but are needed in extraordinary moments are institutions that continue their activities with minimum bureaucracy outside of the public service systematic. The emergency call centers, which entered our lives as a pilot application in Antalya in 2009, are aimed to be examined in this study within the scope of the general operation of this institution, its place in the Turkish administrative structure and the responsibility of the administration in the activities carried out. Within the scope of the principle that security, justice, health and education services, which are the primary duties of the state, are provided by the main units of the state, 112 Emergency Call Centers provide security and health services to citizens within the scope of instant emergency assistance requests, and provide services to judicial authorities by providing the records on hand after the service to the prosecutor's offices and courts. The necessity of providing emergency aid services 24/7 without interruption, and the necessity for citizens to easily reach this service by dialing only three digits in case of emergency via a single number, increases the importance of the issue. This level of importance increases because it involves an activity where seconds race in response to an incident and requires the service to be planned in a way that does not include any disruptions. The risk of consequences that may lead to loss of life and property due to disruptions that may occur during the provision of the service or failure to provide the service on-site increases the importance of the activity and reveals the necessity of addressing the issue within the context of the responsibility of the administration. In this study prepared under the title of“112 Emergency Call Centers and Their Activities as a New Institutional Structure in the Emergency Aid System: General Overview, Function, Place in the Turkish Administrative Structure, Evaluation of Their Activities within the Scope of the Responsibility of the Administration”; this activity was evaluated within the scope of the responsibility of the administration based on the information received from the authorities of the relevant institution, detailed examination of publications on the subject, results obtained by examining the institutional structure of 112 Emergency Call Centers and accessible service-related defect examples.