İlkokul çocuklarında akne prevalansının ve aknenin diğer puberte bulguları ile ilişkisinin saptanması
Prevalence of acne in primary school children and the relationship of acne with pubertal maturation
- Tez No: 513921
- Danışmanlar: PROF. İLKNUR ALTUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Akne vulgaris, genellikle adolesan dönemin hastalığı olarak düşünülmekle birlikte yaşamın ilk yılında, erken çocuklukta ve prepubertal dönemde de görülebilir. Akne pubertal gelişimin ilk belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Çalışmamızda ilkokul çocuklarında akne prevalansını saptamayı, bu çocuklardaki mevcut puberte bulgularını değerlendirmeyi, akne varlığı ve şiddeti ile puberte bulguları arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve prepubertal akne kavramını gözden geçirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul ilindeki 2 okuldaki 1000 öğrenci çalışmaya alındı. Yaş, cinsiyet, akne varlığı, akne lokalizasyonu ve şiddeti kaydedildi. Akne şiddet derecesi Orfonos Gollnick Akne Derecelendirme Sistemine göre, pubertal gelişim evresi Morris ve Udry'nin geliştirdiği validasyonu yapılmış kendini değerlendirme formu kullanılarak değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya yaş aralığı 7-11 olan 534 erkek ve 466 kız ilkokul öğrencisi alındı. Öğrencilerin toplam %11.5'inde akne saptandı. Kızların %20'sinde, erkeklerin ise %4'ünde akne saptandı. Akne varlığı ile yaş karşılaştırıldığında, aknesi olan grubun yaş ortalaması daha yüksekti. Akne şiddeti ile yaş karşılaştırıldığında; akne şiddeti 1 olan grubun yaş ortalaması akne şiddeti 2 olan grubun yaş ortalamasından daha düşüktü. Öğrencilerin tümünde mid-fasyal akne vardı. Akne varlığı ile pubertal bulgular değerlendirildiğinde, prepubertal olmayan kızlarda akne oranı daha yüksekti. Prepubertal olan erkeklerde hiç akne gözlenmedi. Akne şiddeti ile pubertal bulgular değerlendirildiğinde, prepubertal olan ve olmayan kızlarda akne şiddet oranları arasındaki fark anlamlı değildi. Akne ile telarş evreleri karşılaştırıldığında; aknesi olmayan grubun telarş dereceleri daha düşüktü. Akne ile pubik kıllanma evreleri karşılaştırıldığında; pubik kıllanma dereceleri, aknesi olan grupta kızlar ve de erkekler için daha yüksekti. Akne ile genital gelişim evreleri karşılaştırıldığında; aknesi olmayan grubun genital gelişim dereceleri daha düşüktü. Akne ile testis volümü evreleri karşılaştırıldığında aknesi olan grubun testis volüm dereceleri daha yüksekti SONUÇ: Verilerimiz akne prevalansının pubertal gelişim ve yaş ile ilişkili olduğunu göstermekte, son yıllarda pubertal gelişimin erkene kaymasına paralel olarak aknenin pubertal gelişimin ilk göstergesi olabileceği şeklindeki popüler varsayımı desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIM: Acne is generally considered as an adolescent disease. However, it also appears in infants, early children and prepubertal children. Acne may be the first sign of pubertal maturation. Our objective was to evaluate the prevalance of acne in primary school children, relation between acne and pubertal maturation and look over the term prepubertal acne. MATERIAL AND METHODS: A total 1000 children from 2 schools in Istanbul were included to study. Age, gender, persence and localisation of acne, and acne grade were evaluated. Orfonos Gollnick acne grading system was used to grade acne. Grade of acne severity is evaluated by using Orfonos Gollnick acne grading system, while a self-administered instrument to assess state of pubertal stage developed by Morris and Udry was used to evaluate pubertal stage. Data were evaluated statistically. RESULTS: Primary school children were included (534 male and 466 female) to study. It was observed that 11.5% of them had acne. Percentage of having acne was 20 in males and 4 in males. In comparison of acne presence and age, the group having acnes was higher age average than the group not having acnes. Average age of children with grade 1 acne was lower than ones with grade 2 acne. All children's acnes were mid-facial. In comparison of acne presence and pubertal findings, non-pubertal females seem to have higher grade of acnes while prepubertal males had none. The difference of severity of acne between pubertal and prepubertal females was not significant. Telarche stage of females without acne were lower than females with acne. Pubic hair stages of male and females with acne was higher. Genital maturation stages and testicular volumes of children with acne were also higher. CONCLUSION: Our study shows that prevalance of acne is related with pubertal maturation and age. Neverthless, the popular hypothesis that acne may be the first sign of pubertal maturation is not supported.