Akut hemorajık strokta kompleman sistemi
- Tez No: 513922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREFNUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniğine 4.1999 — 11,1999 tarihlen arasında kabul edilen 87 akut hemorajik strok hastası ve 46 kontrol çalışıldı. Serebrovasküler olaylarda kompleman sistemin rolü son yıllarda artan ilgiyle tartışılmaya başlanmıştır. Hemorajik strokta kompleman sistem, koagülasyon sistemi ve enflamasyonla etkileşmekte ve değişim göstermektedir. Bu çalışmada hemorajik strokta kompleman komponentlerinden CR ve C4 serum düzeylerinin, serum İg düzeylerinin (IgA, G, M), lökosit sayısı ve fibrinojen düzeylerinin kontrol grubundan farklılık gösterip göstermediğini ve bu parametrelerin zamana bağlı değişimini, klinik ve CT parametreleri ilişkisini araştırdık. Hastaların çalışmaya alınma kriterleri olarak akut hemorajik strokun ilk 3 gününde olmaları, kollajen doku hastalığının olmaması, son 3 ayda geçirilmiş cerrahi girişim, anjiyografi, MI, angina pektoris, travma öyküsünün olmaması, enfeksiyon bulgularının olmaması, bilinen bir malignitesinin olmaması olarak belirlendi. Kontrol grubu içinde strok dışında benzer kriterler arandı. Hastaların ilk 5 ve 10. günlerinde serum CR, C4, IgA, G, M ve fibrinojen değerleri ölçüldü. Ölçülen parametrelerin klinik ve CT bulguları ile ilişkisi değerlendirildi. Çalışmaya alınan 87 akut strok hastası (yaş ort.:59.643H 0.61 1 ) ile 46 kontrol (yaş arasında yaş ortalamaları için farklılık bulunmadı (p—0.165). Strokun ilk 5 gününde ölçülen serum C; düzeyleri hasta grubunda ( l .341+0.544) kontrol grubundan (1.169H).171) belirgin olarak yüksek bulundu (pz0.043). C4 düzeyleri hasta grubunda (0.387H).223) kontrol grubundan yüksek bulundu (p-0.000). Serum IgA ve M düzeyleri ve lökosit sayısı ilk 5 günde strok grubunda yüksekti (sırasıyla pz0.016; 0.034; 0.000). Strokun 10. gününde serum C3 ve C4 düzeylerinin belirgin şekilde azaldığı izlendi (sırasıyla lF0.031). Buna karşılık fibrinojen düzeyinin 10. günde belirgin yükselme gösterdiğini bulduk (pz0.000). CT'de lezyon boyutu »30 cm- olanlarda CR düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte yüksek bulundu (p—0.073). CR düzeyi ile lezyon boyutu arasında pozitif korelasyon saptandı (p—0.041). Ex olan hastalarda 10. günde ölçülen C? düzeyi ex olmayanlardan istatistiksel olarak yüksek bulundu (p—0.045). Sonuç olarak; hemorajik strokta kompleman sistemin etkilendiği, bu etkileşmenin özellikle hiperakut dönemde belirgin olduğu ve kompleman komponentlerinin diğer immünolojik parametreler ve klinik parametrelerle ilişkisi olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The role of the complement system in cerebrovascular events has recently been discussed with ever-increasing demand. In hemorrhagic stroke, the complement system interacts with the coagulation system and inflammation and it shows changes. In this study, we studied whether the complement components, namely C3, C4 serum levels, serum Ig levels (IQA, G, M), number of leukocytes and fibrinogen levels showed any differences from the control group and studied the time-based progress of these parameters and their relations with the clinical and CT parameters. In the study, we covered 87 acute hemorrhagic stroke patients and 46 controls who were admitted in the Neurology Clinic of ANEAH between April and November of 1999. Patients were selected into the study with the conditions of being in the initial 3 days of acute hemorrhagic stroke, not having any collagen tissue diseases, any previous surgical operations, angiography, MI, angino• pectoris and traumatic history in the last three months and not having any infectious findings and any known malignity. Similar conditions apart from the stroke were applied to the controls as well. In the first 5th and 10th days serum C3, C4, IgA, G, M and fibrinogen levels of the patients were measured, which were later evaluated in terms of their relations with clinical and CT findings. With regard to the average age, no difference was found between 87 acute hemorrhagic stroke patients ( aver. age 59.643±10.61 1) and 46 controls ( aver. age 62.042±6.596) (p=o. 165). Serum C3 levels of the patients' group measured in the first 5 th day of the stroke were found significantly higher than the control group (l .341±0.544 and 1.169±0.171, respectively) C4 levels were found higher (0.387±0.223) than the control group (p=0.000). Serum IgA and M levels and number of leukocytes were higher in the stroke group for the initial 5 days (p=0.016; 0.034; 0.000, respectively). However, we found out that fibrinogen levels raised distinctively in the 1 0 th day In those with lesion volumes >30 cm- on CT, C3 levels have no statistical importance but they were found high (p=0.073). A positive correlation was established between C; levels and the lesion volume (p=0.041). CR levels measured on the 1 0th day after being exitus were found higher than those of non-exitus (p=0.045). As a result, we think that the complement system is affected in hemorrhagic stroke and this is particularly in hiperacute period and that complement coinponents have relations with the immunologic and clinical parameters.