Bohr hamiltonyenin γ = 30° için kratzer potansiyeli ile çözümü
The solution of bohr hamiltonian for γ = 30° with kratzer potential
- Tez No: 513977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan bu çalışmada; Bohr Hamiltonyenin γ-katı bir çözümü için β değişkenine bağlı kısmında Kratzer potansiyeli kullanılarak γ = 30° için yeni bir model türetilmiştir. Model Z(4)-Kratzer olarak adlandırıldı. Enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları Nikiforov ve Uvarov tarafından geliştirilen analitik bir yöntem kullanılarak elde edildi. Elde edilen Z(4)-K modelinin enerji spektrumları 74,76Ge 110-114Ru, 128-132Xe, 192-198Pt, 192Os çekirdeklerine ait mevcut deneysel verileri, Z(4), Z(5), Z(4)-D ve Z(4)-S model tahminleri ile karşılaştırıldı. 76Ge, 112Ru, 192-198Pt, 128,132Xe, 192Os çekirdeklerinin mevcut deneysel verileri ile örtüştüğü; 74Ge, 114Ru çekirdeklerin mevcut deneysel verileri ile uyumlu olduğu ve 114Ru, 130Xe ise alt spin seviyelerinde örtüştüğü gözlenmiştir. Z(4)-K model tahminleri Z(4)-D model ile karşılaştırıldığında; 76Ge, 114Ru, 132Xe çekirdekleri deneysel verileri ile Z(4)-K modelinin daha iyi açıkladığı 112Ru, 192-198Pt, 192Os çekirdeklerinin mevcut deneysel verilerinin ise her iki model ile uyumlu olduğu görüldü. Z(4)-K model tahminleri Z(4)-S model ile karşılaştırıldığında; 192-196Pt, 128-132Xe çekirdeklerin mevcut deneysel verilerinin, Z(4)-K modeli tahminleri ile daha uyumlu olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, for the γ-solid solution of Bohr Hamiltonian, a new model for γ = 30° was derived using the Kratzer potential at the part related to the β variable. The Model was named as Z(4)-Kratzer. Energy eigenvalues and wave functions were obtained using an analytical method developed by Nikiforov and Uvarov. The energy spectra of the obtained Z(4)-K model and the present experimental data of 74,76Ge 110-114Ru, 128-132Xe, 192-198Pt, 192Os nucleus were compared with Z(4), Z(5), Z(4)-D ve Z(4)-S model estimates. 76Ge, 112Ru, 192-198Pt, 128,132Xe, 192Os nucleus overlap with current experimental data results, 74Ge, 114Ru nucleus compatible with the present experimental data and 114Ru, 130Xe overlap at the lower spin levels. When Z(4)-K model estimates are compared with Z(4)-D model, the experimental result of 76Ge, 114Ru, 132Xe nucleus was explained better with Z(4)-K model and the current experimental results of 112Ru, 192-198Pt, 192Os nucleus were compatible with both models. When Z(4)-K model estimates are compared with Z(4)-S model, it was observed that the present experimental data of the; 192-196Pt, 128-132Xe nucleus are more compatible with the Z(4)-K model estimates.