George W. Bush ve Barack Obama dönemlerinde ABD'nin Rusya politikası
The USA's Russian policy during George W. Bush's and Barack Obama's terms
- Tez No: 513983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tarih, 1990`larda Avrasya`da SSCB`nin çözülmesiyle yeni bir döneme sayfa açmış, uluslararası alan büyük değişikliklere maruz kalmıştır.“Yeni Dünya Düzeni”adıyla bir dönem ortaya çıkmış, küreselleşme ağır basmaya başlamıştır. Çok kutuplu olarak nitelendirebileceğimiz yeni sistemde dünya haritasında Rusya Federasyonu ve bir çok bağımsız devlet ortaya çıkmıştır. Bu ülkelerin bulunduğu coğrafyalar Rusya ile ABD arasında yeni rekabet alanları oluşturmakla birlikte, ister iç isterse de dış politika açısından birçok yükümlülüklerinden kurtulmuş, ekonomik yardımlar sayesinde Batıya entegre olmaya yönelmişlerdir. Bütün bu gelişmeler sonucunda bir çok ülkenin, aynı zamanda da ABD`nin dış politikası yeniden yapılanmıştır. NATO`nun Doğu Avrupa ülkelerine kadar genişlemesi, güvenlik şemsiyesi altında büyük bir yelpaze kazanması ABD`nin konumunun üst düzeye gelmesine yol açmıştır. Neticede adı geçen bölgede güçlü ABD ile güçlenmekte olan Rusya`nın çıkarları çatışmış ve bu ülkeler arasında büyük bir rekabetin yaşanmasına sebep olmuştur. AB`nin enerji güvenliği, silahsızlanma konusu ve Washington`un füze savunma sistemlerine ilişkin benimsediği programlar ABD ile Rusya rekabetinin dönüm noktalarını teşkil etmiştir. Bu çalışmada ABD ile Rusya arasındaki enerji hatlarına ilişkin rekabet ve silahsızlanma konularıyla ilgili yaşadıkları sorunlar George W. Bush ve Barack Obama dönemleri baz alınarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
History started a new page in 1990`s with the collapse of the USSR in Eurasia, and the international scene exposed to new changes. A period by name“New World Order”emerged, and globalisation started to dominate. The Russian Federation and many other independent states appeared on the world map in the newly called system such as multipolar. The geographies in which these states are went away from their obligations in terms of domestic and foreign policy, and integrated themselves into the West through economic aid, while creating new areas of competition between the USA and Russia. As a result of these changes, the foreign policy of many countries, as well as of the USA was reorganised. NATO`s expansion to Eastern European countries, gaining a wide range under security measures, contributed to the USA to reach its high level of position. Consequently, the interests of the powerful USA and Russia, which was gaining power, clashed and brought about the competition between these states. The EU energy security, disarmament and the programs adopted by Washington relating to missile defense systems were turning points of this competition. In this study, the problems that two states were going through in terms of energy pipeline policy and disarmament will be analyzed based on the terms of George W. Bush and Barack Obama.