Beden kütle indeksi 25 kg/m2 ve üzeri olan erişkin bireylerde vaspin, apelin-13, obestatin ve insülin direnci üzerine diyet etkisinin araştırılması
The investigation of effects of diet on vaspin, apelin-13, obestatin and insulin resistance in adult individuals with a body mass index of 25 kg/m2 and over
- Tez No: 513985
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Beden Kütle İndeksi (BKİ) ≥ 25 kg/m2, homeostasis model değerlendirmesi-insülin direnci (HOMA-IR) ≥ 2.5 ve üzeri olan bireylere sahip oldukları kilolarının %10'nu azaltan diyet tedavisinin vaspin, apelin-13, obestatin, insülin ve HOMA-IR düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hasta grubu olarak 30 erişkin obez ve kontrol grubu olarak 25 sağlıklı erişkin çalışmaya dahil edilmiştir. Obez bireylerde diyet tedavisi ile %10 kilo kaybı sağlanmıştır. Hasta grubundan diyet öncesi ve sonrası, kontrol grubundan ise bir kez olmak üzere kan örnekleri alınarak vaspin, apelin-13, obestatin, insülin ve diğer biyokimyasal parametrelerin ölçümü gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Hasta grubunun diyet öncesi ve sonrası HOMA-IR ve insülin düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunurken (p0.05). Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, diyet öncesi ve sonrası gruplarda apelin-13 ve obestatin düzeyleri anlamlı düşük bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, dietary treatment was applied to people with body mass index (BMI) of ≥ 25 kg/m2 and homeostasis model assessment-insulin resistance (HOMA-IR) ≥ 2.5, depending on the diet that reduces their weight by 10% and the changes in vaspin, apelin-13, obestatin, insulin and HOMA-IR levels depending on this treatment was aimed to be investigated. Material and Method: This study includes 30 obese adults as patient group and 25 healty adults as a control group. 10% weight loss was achieved for the obese people with diet therapy. The measurements of vaspin, apelin-13, obestatin, insulin and other biochemical parameters were made by taking blood samples from the patient group before and after the diet and once from the control group. Findings: Though there was a significant difference between pre- and post-dietary insülin levels of the patient group (p0.05), When compared with the control group, in before and after the diet groups, the levels of apelin-13 and obestatin were found to be meaningfully low (p0.05).