Koklear implant adayı hastaların bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans sonuçlarının değerlendirilmesi
Results of cochlear implantation candidate patients by high resolution computed tomography and magnetic resonance imaging
- Tez No: 514020
- Danışmanlar: UZMAN NURİ ÜMİT TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, koklear implant planlanan hastalarda operasyonun şeklini ve başarısını etkileyecek preoperatif radyolojik bulguların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya koklear implant planlanan 49 hasta kabul edildi. Tüm hastalarda YRBT yapıldı. YRBT'de aksiyel görüntülere ek olarak 36 hastada koronal kesitler alındı. MR görüntüleme ise 38 hastaya yapıldı. MR ve YRBT görüntüleri aberan vasküler yapılar, konjenital anomaliler, koklear stenoz, labirent ossifikasyonu, enfeksiyon, internal akustik kanal genişliği, vestibülokoklear sinirin varlığı, semisirküler kanallar, serebellopontin bölge, koklear ve vestibüler akuadukt genişliği yönünden değerlendirildi. Mastoid hücre pnömatizasyonu ile sigmoid sinüsün lokalizasyonu ve mastoid genişlik arasındaki ilişki incelendi. BULGULAR: İşitme kaybı nedeniyle koklear implant planlanan 49 olgumuzda yapılan YRBT ve MR'de toplam 35 hastada labirent ossifikasyonu, koklear otoskleroz, Mondini displazisi, süperior semisirküler kanal dehisansı, kronik otit ve mastoidit gibi patolojiler yada yüksek juguler bulbus, juguler bulbus dehisansı, ektopik seyirli karotis arter ve os suprapetrozum gibi varyasyonlar izledik. Mastoid hücre havalanmasından sigmoid sinüs pozisyonunun ve mastoid genişliğin etkilendiğini saptadık. SONUÇ: YRBT ile mastoid ve orta kulak havalanması, kortikal kemiğin kalınlığı, yuvarlak pencere nişi, perilenfatik-endolenfatik kompartmanın ve internal akustik kanalın durumu değerlendirilebilmektedir. Yine otik kapsülü ilgilendiren otoskleroz, Paget hastalığı gibi patolojiler BT ile ortaya konabilmektedir. MR ile intrakoklear akışkanlık ve koklear açıklık, semisirküler kanallar, serebelopontin bölge, vestibülokoklear sinir gösterilebilmektedir
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, preoperative radiological findings which would influence the operation type and success in patients considered to receive cochlear implant were aimed to be evaluated. MATERIAL and METHODS: 49 patients intended to receive cochlear implant were recruited. All patients underwent high resolution computed tomography (HRCT) and coronal slides were also obtained from 36 patients in addition to axial images. Magnetic resonance imaging (MRI) was performed at 38 patients of the study group. MRI and HRCT images were evaluated for aberrant vascular structures, congenital anomalies, cochlear stenosis, labyrinth ossification, infection, internal acoustic canal width, presence of vestibulo-cochlear nerve, semicircular canals, cerebellopontin area, and cochlear and vestibular aquaduct width. The correlation of mastoid cell pneumatization with the localization of sigmoid sinus and mastoid width were also examined. RESULTS: As a result of HRCT and MRI, in a total of 35 patients, we observed pathologies such as labyrinth ossification, cochlear otosclerosis, Mondini dysplasia, superior semicirculer canal dehiscence, chronic otitis and mastoiditis or variations such as high juguler bulb, juguler bulb dehiscence, carotid artery with an ectopic course and os suprapetrozum. We found that the position of sigmoid sinus and mastoid width was affected by mastoid cell ventilation. CONCLUSION: HRCT provides examination of mastoid and middle ear ventilation, thickness of cortical bone, round window niche, perilymphatic-endolymphatic compartment and status of internal acoustic canal. Pathologies such as otosclerosis and Paget disease that involve otic capsule can be revealed via CT. MRI can provide views of intracochlear viscosity and cochlear opening, semicircular canals, cerebellopontin area, and vestibulocochlear nerve