Kronik orta kulak enfeksiyonu olan hastalarda orta kulak mukozasında biyofilm oluşumunun araştırılması
Investigation of biofilm formation in the middle ear mucosa of patients who have chronic middle ear infection
  1. Tez No: 225351
  2. Yazar: İLKER AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. KEMAL UYGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kronik otitis media (KOM) düşük sosyoekonomik statü ile orantılı olarak özellikle gelişmekte olan toplumlarda sık görülen bir hastalıktır. Etyopatogenezi ve epidemiyolojisi hakkında ayrıntılı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen gelişmiş ülkelerde bile tam olarak aydınlatılamamıştır. Hastalığın görüldüğü bireylerde daha önceki yıllarda ciddi komplikasyonlara yol açıp mortaliteye neden olurken, günümüzde güçlü antibiyotiklerin ve yeni tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte mortalite oranları azalmasına rağmen işitme azlığı, dil ve konuşma geriliğine neden olarak yaşam kalitesini düşürmeye devam etmektedir. Östaki disfonksiyonu, akut otitis media atakları ve biyofilm oluşumu etyolojideki bazı faktörlerdir.Biyofilmler bakterilerin su, besin ve atık kanalları oluşturmak için biraya gelerek oluşturmuş oldukları organizmalar olarak tanımlanabilir. Biyofilm içinde yaşayan bakteriler çevresel etkenlere, antibiyotiklere ve konak immün sistemine daha dirençli hale gelmektedirler. Bakteriler bu dirençli halleri ile özellikle kronik ve medikal olarak tedavi edilmesi güç olan enfeksiyonların etyolojisinde etkili olmaktadırlar. Kronik otitis media medikal olarak tedavi edilmesi güç bir hastalıktır. Zor tedavi edilmesi ve kronik seyretmesi nedeni ile hayatı tehtid eden komplikasyonlara ve işitme kayıplarına neden olmaktadır.Bizim çalışmamızda KOM'da biyofilmlerin etkin olup olmadığını araştırmak amacı ile KOM olan hastaların orta kulak mukozaları TEM ile incelendi. İnceleme neticesinde 19 hastanın 12'sinde (%63,15) biyofilm oluşumu saptandı.Koklear implant adayı olan ve sağlıklı olduğu düşünülen 9 hastanın mukozalarından alınan biopsiler kontrol grubunu oluşturdu. Kontrol grubunun incelenmesi neticesinde spesmenlerin hiçbirinde biyofilm oluşumuna rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
Chronic suppurative otitis media (CSOM) is a disease which is seen especially in low socioeconomical and developing countries. Although detalied researches have been done, etiopathogenesis and epidemiology has not been revealed even in developed countries. In spite of reduced mortalitiy rates due to new antibiotics and treatment modalities, hearing loss, language and speaking retardation is still a problem and this causes decrease of life quality. Eustachian disfunction, acute otitis media episodes and biofilm formation are some of the etiologic factors.Biofilms can be defined as the organisms that they become together to form water, nutrient and waste channels. Bacteria which lives in biofilms are more resistant to antibiotics, environmental effects and to the host immune system. Thus biofilm plays an important role in the etiology of chronic and difficult treating disesaes. Medical treatment of CSOM is very difficult. Because of this difficult treatment and chronicity it causes functional losses and mortal complications.In our study, CSOM patient?s middle ear mucosa were investigated with transmission electron microscope to reveal whether biofilm plays a role or not. 12 of 19 (%63,15) mucosa were found biofilm positive. The control group consisted of cochlear implantation candidates. The healthy middle ear mucosa of the control group was investigated with TEM. İn the control group none of the patients have biofilm in their middle ear mucosa.