Hemşirelerin periferal intravenöz kateter girişimlerine ilişkin bilgi ve deneyimlerinin incelenmesi
An analysis on nurses' knowledge and experiences in peripheral intravenous catheter interventions
  1. Tez No: 514030
  2. Yazar: SEVGİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GÜROL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
HEMŞİRELERİN PERİFERAL İNTRAVENÖZ KATETER GİRİŞİMLERİNE İLİŞKİN BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN İNCELENMESİ Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Amaç: Bu çalışma, hemşirelerin periferal intravenöz kateter girişimlerine ilişkin bilgi ve deneyimlerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma kesitsel-tanımlayıcı bir çalışma olup, örneklemini 19 Haziran 2017-31 Ekim 2017 tarihleri arasında, iki üniversite hastanesi ve bir devlet hastanesinin tüm dahili ve cerrahi birimlerinde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 438 hemşire oluşturmuştur. Veriler araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan“Tanıtıcı Özellikler Veri Formu”ve“Periferal İntravenöz Kataterizasyon Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Veriler yüzdelik ve ki kare testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 33.77±7.29 ve %96.1'i kadındır. Eğitim durumları incelendiğinde %72.8'i lisans mezunu, ortalama hizmet süresi 11.59±7.86'dır. Hemşirelerin %41.6'sı periferal intravenöz girişime ilişkin eğitim aldığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS ON NURSES' KNOWLEDGE AND EXPERIENCES IN PERIPHERAL INTRAVENOUS CATHETER INTERVENTIONS Dokuz Eylül University Hospital Objective: This study aims to analyze the knowledge and experiences nurses have in peripheral intravenous catheter interventions. Methods: The sample of this descriptive cross-sectional study consisted of 438 nurses who were working in the internal units and surgical units of two university hospitals and a state hospital between July 19 and October 31, 2017 and who volunteered to participate in the study. The data were collected using the Introductory Information Form and the Peripheral Intravenous Catheterization Information Form, both of which were prepared by the researchers based on the relevant literature. Data analysis was performed using percentages and chi-square tests. Results: The participants' average age was 33.77 ±7.29, 96.1% were female, and 72.8% had a bachelor's degree. Their mean work period was 11.59 ±7.86 years, and 41.6% had received education on peripheral intravenous interventions.