Türk halı sanatında hayvan figürlü halıların tahlili
The analysis of the carpets with animal figures in Turkish carpet art
  1. Tez No: 514046
  2. Yazar: FATMA TUBA ALYANAK NİŞANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ASLİHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
“Türk Halı Sanatında Hayvan Figürlü Halıların Tahlili”başlıklı tezde 14 ve 15. yüzyıl halılarında görülen hayvan figürlerinin tespiti, ve tahlili ile bu dönemlerden günümüze ulaşan başlıca halı örnekleri gösterilmiştir. Bu dönemlere ait hayvan figürlü halı örnekleri çoğunlukla ülkemizde ve diğer ülkelerdeki müzelerde sergilenmektedir. Ayrıca, Avrupalı ressamların tablolarında yer verilen Anadolu Türk halı detayları da bu döneme ait hayvan figürlü halı örneklerinin tespiti bakımından önemli bir kaynak niteliğindedir. Tezin amacı, dönem halılarında kullanılan; teknik, renk, malzeme, kompozisyon ve figürlerin incelenmesi, geçmişte kullanılan figür benzerliklerinin irdelenmesi ve devamlılığının sağlanmasıdır. 14 ve 15. yüzyıla ait hayvan figürlü halı örnekleri kapsamlı bir şekilde incelenerek, Anadolu'daki hayvan figürlü halılarında görülen geleneksel özelliklerin ortaya konulmasının yanı sıra bu halıların farklı dönem ve bölgelerde üretilen halılarla karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled as“the analysis of the carpets with animal figures in Turkish carpet art”, the animal figures in the 14th and 15th century carpets were examined, and the main carpet samples that have survived until the present day were presented. Animal figured carpet samples of these eras have been exhibited in the museums in our country and in other countries. Furthermore, Anatolian Turkish carpet details in the paintings of European painters also have the quality of being a remarkable source in terms of determining the animal figured carpet samples in these eras. The aim of this thesis was to examine the technique, color, material, composition and figures used in these carpets, to analyze the similarities in the figures used in the past, and to provide their survival. It was also aimed to examine animal figured carpet samples in the 14th and 15th centuries inclusively, to reveal traditional characteristics in the animal figured carpets in Anatolia, and also to compare these carpets with the ones weaved in different periods and regions.