Juvenil romatoid artrit tanılı hastalarda periartikuler yumusak dokuların superb microvascular imaging ve shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of periarticular soft tissues with superb microvasculer imaging and shear wave elastography in patients with juvenile rheumatoid arthritis
- Tez No: 514051
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ADALETLİ, UZMAN ZUHAL BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Juvenil Romatoid Artrit Tanılı Hastalarda Periartikuler Yumusak Dokuların Superb Microvascular İmaging Ve Shear Wave Elastografi İle Değerlendirilmesi AMAÇ: Juvenil romatoid artrit çocuklarda kronik hareket kısıtlılığı yapan en önemli eklem hastalığıdır. Kontrastlı MRG sinovit tanısında oldukça duyarlı olup sedasyon ve kontrast madde gerekliliği dezavantajları olusturmaktadır. Bu hastalarda tutulan eklemlerde erken donemde doppler ultrasonografide hipervaskuler sinovium, geç donemde ise fibrozise sekonder periartikuler yumusak dokularda elastisite artışı beklenmektedir. Bu sebeple aktivasyonun ve deformasyonun erken donemde saptanarak hastalara faydalı olunması amaçlanmaktadır. ARAŞTIRMA YÖNTEMİ: Mart 2018 – Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Pediatrik Radyoloji bölümüne başvuracak olan, juvenile romatoid artrit tanısı veya şüphesi olan 18 yaş altı 22 çocuk hastaya ve 24 normal çocuğa periartikuler yumusak dokulardaki vaskuler kodların semikantitatif olarak ve vaskularite indeksi yoluyla kantitatif olarak değerlendirilmesi ve quadriceps tendonu, patellar tendon, yağ yastıkçıkları ve sinoviumda elastisite değişikliklerinin kantitatif olarak değerlendirilmesi amacı ile SMI Doppler ve elastografiyi içeren ileri incelenmiştir. Tüm hastalar Superb Microvascular Imaging yardımıyla elde olunacak vaskülarite indeks ölçümleri Colour Doppler (CD) görüntüleme bulgularıyla semikantitatif olarak karşılaştırılaştırılmıştır. Kontrol grubunda ve hasta subgruplarında mean vaskülarite indeksi CD değerleri ile kıyaslandı. Aynı hasta ve kontrol grubunda sinoviumdan,periartikuler yağ yastıkcığından ve quadriceps tendonundan elastografik ölçüm alınarak kPa ve m/sn degerleri elde edildi.Ayrıca vaskularite indekslerin elastografi degerleri ile değişimi değerlendirildi. İSTATİSTİK ANALİZİ: İstatistiksel analiz SSPS versiyon 22 kullanılarak yapılacaktır. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilecektir. Çalışma ve kontrol grubu arasındaki vaskülarite indeksini karşılaştırmak için normal dağılım olanlarda t testi, normal dagılım bulunmayanlarda nonparametrik Mann – Whithey U testi kulanılacaktır. BULGULAR: Hasta grubunda JİA tanılı 22 hasta (14e, 8k); kontrol grubunda 24 çocuk( 12 e, 12 k) olgu değerlendirildi. Power Doppler ve SMI ile elde edilen vaskülarite indeks değerleri arasında ileri derecede anlamlı korelasyon saptanmıştır. (r:0,9, p: 0,001) Suprapatellar yumuşak dokulardan elde edilen VI (SMI) ile Quadriceps tendondan elde edilen ortalama elasitisite değerleri arasında orta derede anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır (r: 0,45, p:0,001). İnfrapatellar yumuşak dokulardan elde edilen VI (SMI) ile Patellar tendondan elde edilen ortalama elasitisite değerleri arasında orta derede anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır (r: 0,41, p:0,003) SONUÇ:. SMİ Juvenil idiopatik artrit aktivasyon derecesinin belirlenmesinde power doppler ve color dopplere üstünlük göstermektedir. Ancak elastografik incelemede çocukluk yaş grubu için kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı farklılık göstrmemektedir. Gelecekte pediyarik hasta grubunda SMİ ve elastografi yöntemleriyle kombine çalışmalar umut vericidir.
Özet (Çeviri)
UMMARY EVALUATION OF PERIARTICULAR SOFT TISSUES WITH SUPERB MICROVASCULER IMAGING AND SHEAR WAVE ELASTOGRAPHY IN PATIENTS WITH JUVENILE RHEUMATOID ARTHRITIS AIM: Juvenile rheumatoid arthritis is the most important joint disease that restricts chronic movement in children. Contrast-enhanced MRI is very sensitive to synovitis, and the need for sedation and contrast media is disadvantageous. In joints maintained in these patients, an increase in elasticity is expected in hyperplasia synovium in the early period, in the doppler ultrasonography, and in the soft tissues of the fibrosis secondary ligament periarticular in the late period. For this reason, it is aimed to determine the activation and deformation in the early period and to be beneficial to the disease. MATHERIAL AND METHOD: Between March 2018 and May 2018, 22 children under 18 years of age with a diagnosis of juvenile rheumatoid arthritis who were referred to the Department of Pediatric Radiology, Department of Radiology, Istanbul University Faculty of Medicine, Istanbul University, and 24 normal children periarticular soft tissues were examined semiquantitatively by vasculature index quantitative evaluation and quantitative evaluation of elasticity changes in quadriceps tendon, patellar tendon, fat pads and synovium have been further investigated with the aim of SMI Doppler and elastography. All patients were semiquantitatively compared with Color Doppler (CD) imaging findings of vascularity index measurements obtained with Superb Microvascular Imaging. In the control group and patient subgroups, the mean vasculature index was compared with the CD values. In the same patient and control group, kPa and m / sn values were obtained from synovium, periarticular fat pad and quadriceps tendon by elastographic measurements. The change in elastography values of the vascularity indexes were evaluated. RESULTS: The patient group consisted of 22 patients (14e, 8k) with JIA; 24 children (12 e, 12 k) cases were evaluated in the control group. Significant correlation was found between vascularity index values obtained with Power Doppler and SMI. (r: 0,9, p: 0,001) There was a significant positive correlation between the mean values of the elasticity of the quadriceps tendon (VI: SMI) obtained from suprapatellar soft tissues (r: 0,45, p: 0,001). There was a significant positive correlation between VI (SMI) obtained from infrapatellar soft tissues and median elasitis-iTe values obtained from patellar tendon (r: 0,41, p: 0,003) CONCLUSION : SMI Juvenile idiopathic arthritis demonstrates the superiority of power doppler and color doppler in determining activation levels. However, the elastographic examination does not show any significant difference when compared with the control group for the childhood age group. It is hoped that the combination of SMI and elastography methods in the pediatric patient group in the future will be promising.