Spor müsabakalarında dinamik bilet fiyatlandırma probleminin modellenmesi ve uygulaması
Modeling and implementation of a dynamic ticket pricing problem for sports games
- Tez No: 514050
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, spor müsabakası biletlerine yönelik bir dinamik fiyatlandırma modeli önerilmektedir. Mevcut durumda biletlerin fiyatlandırılması sabit fiyatlandırma stratejisine göre yapılmaktadır. Bu stratejide, birkaç kulüple yapılan müsabaka dışında tüm müsabaka biletlerine aynı fiyat uygulanmaktadır. Oysaki her müsabakanın kendine has özellikleri olup, bilet fiyatının müsabakaya özgü olarak belirlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde futbol kulüpleri bilet satışlarındaki yüksek gelir elde etme fırsatını ikinci-üçüncü şahıs veya firmalara kaptırmaktadır. Bu durum daha önce yapılmış çalışmalarda da belirtilmektedir. Buna göre düşük fiyattan satılan biletler, başka kişilerce %224'leri aşan kar payıyla ikincil piyasada satılmaktadır. Bu potansiyel karın futbol kulüpleri tarafından elde edilmesini sağlayan bir dinamik fiyatlandırma modeli önerilmektedir. Böylelikle bilet fiyatları belli faktörlere dayalı olarak sürekli olarak değişmektedir. Modelin ihtiyaç duyduğu talep oranının tahmin edilmesi bulanık mantık yöntemi ile sağlanmaktadır. Benzer şekilde müsabaka özelliklerinin bilet fiyatlarına yansıtılmasını sağlayan müsabaka çarpanının da elde edilmesinde bulanık mantık yönteminden faydalanılmaktadır. Fiyatın zaman içerisindeki davranışına dayalı olarak, dinamik fiyatlandırma modeline ait çok sayıda durum oluşturulmuştur. Bütün durumlar simülasyon ortamında modellenmiş ve optimize edilmiştir. Sonuç olarak, %10,93'lere varan gelir artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a dynamic ticket pricing model is proposed for sports, specifically football, games. In the current situation, football clubs price their game tickets based on the static pricing strategy, in which ticket prices remain same for all games except a few of them. However, each game has its own specific characteristics and ticket prices should be determined based on these features. Otherwise, the chance of getting higher revenue from ticket sales is captured by other sides. This issue is also indicated in previous studies. According to them, tickets sold at low prices are captured by resellers who sell them by %224 profit rates in the secondary market. In order football clubs to capture this potential profit, the dynamic ticket pricing model is designed accordingly. Ticket prices change continuously based on the specified factors. Forecasting the demand rate at different prices is achieved by a fuzzy logic model. Similarly, game multiplier that reflects the features of a game to prices is predicted by a fuzzy logic approach. In this study, various dynamic ticket pricing cases exist. These are designed based on price behavior within the selling period. All cases are modeled and optimized in the simulation model. As a result, the expected revenue increased up to 10.93%.