Toplam kalite yönetimi açısından pazarlamada fiziksel dağıtım ve TÜLOMSAŞ'da bir uygulama
- Tez No: 51407
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Hızla değişip gelişen ve globalleşen dünyamızda, ülkeler ve işletmeler arasındaki rekabet de giderek yoğunlaşmaktadır. Bu ortamda toplam kalite yönetimi önemli bir rekabet aracı olarak yer almaktadır. Toplam kalite yönetimi hammadde aşamasından başlayan, işletmeye girdi sağlayan yan sanayileri de kapsamına alan ve müşteri şikayetleri ile birlikte satış sonrası hizmetleri de içeren bir süreç niteliğindedir. Müşteri odaklılık, sürekli gelişme, tam katılım ve insan kaynakları yönetimi gibi bazı temel ilkelere dayanan toplam kalite yönetimi süreci, müşteri isteklerine uygunluk olarak düşünülmektedir. Toplam kalite yönetiminde amaç, müşteri talepleri doğrultusunda işletmenin tüm birimlerinin yönlendirilmesi ve müşteri tatmininin tam olarak sağlanmasıdır. Toplam kalite yönetimi gibi önemli bir rekabet aracı da, en az giderle istenen malları, istenen yerlerde ve istenen zamanda bulurdurma amacı güden ve pazarlama için önemli bir destek sistemiolan fiziksel dağıtım sistemidir. Fiziksel dağıtım maliyetlerinde elde edilecek çok küçük bir tasarruf, toplam karlarda çok büyük artış etkisi yaratabilir. Bu iki önemli rekabet aracının bir arada ele alınması ise, işletmeler için önemli yararlar sağlar. Etkin ve toplam kalite yönetimi ilkeleri doğrultusunda faaliyet gösteren bir fiziksel dağıtım sistemi, rekabetçi üstünlük elde etmede önemli bir avantaj yaratır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our rapidly changing and extended world the competition between countries and managements is getting more and more concentrated. In these circumstances the Total Quality Management takes a great part of the competition. Total Quality Management is a process which begins from the raw material phase containing the subsidiary industry which obtains the management input tagether with the customer complaints and the after sales services. The Total Quality Management process, based upon the building blocks as focus on customer perpetual development, to join the management as a team work and human sources is considened as suitability on customer demands. The aim of Total Quality Management is to canalize all units of the management in the direction of customer demands and to secure a full satisfaction of the customer. Another important competitive element besides Total Quality Management is the physical distribution system which is pursuing on aim of making the requested product present on the expected place at the expected time and which is an important support for marketing.A little bit saving obtained from the physical distribution cost, shall couse a great increase upon the total cost. Taking up these two important means of competiton will secure important benefits to the managements. A physical distribution system which is active upon the principles of effective and Total Quality Management will cause an important advantage by obtaining a superiority of competition.