Kollektif yatırım kuruluşlarının portföy kazançlarının vergilendirilmesi ve portföy değeri üzerine etkisi
  1. Tez No: 51405
  2. Yazar: EKREM MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Kollektif Yatırım Kuruluşları, Türkiye gündemine ilk olarak 30 Temmuz 1981 tarinli ve 2499 Sayılı yasa ile girmiştir. Yasa kapsamında yatırım kulüpleri ile ilgili düzenleme bulunmamakla birlikte, yatırım ortaklıkları ve fonlarının düzenlenmesi olumlu bir gelişme olmuştur. 2499 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nda, 29 Nisan 1992 tarih ve 3794 sayılı yasa ile yapılan değişiklik sonucu, yatırım ortaklıkları ve fonları, menkul kıymetlere bağlı olmaktan çıkarılarak çeşitlendirilmiştir. Bu gelişmeleri izleyen dönemlerde vergi yasalarında yapılan değişikliklerle farklı vergi düzenlemeleri getirilmesi sonucu bu kurumlar gittikçe artan oranda bir önem kazanmışlardır. Bu gelişme Türkiye'de vergi yasaları ile yapılan düzenlemeler sonucu kollektif yatırım kuruluşlarında meydana gelen değişiklikler ile kollektif yatırım kuruluşları ve bu kuruluşlardan elde edilen gelirler üzerindeki vergi yükünün portföy değerine yönelik etkilerini ölçmeyi amaçlayan bir inceleme niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Collective Investment Companies have first come to the Agenda of Türkiye with the law the number 2499 and the date July, 30 1981. In spite of the fact that there is a regulation about the investment clubs in the content of the law Investment Companies and fund regulations have been positive improvements. In the Stock Market Law the number 2499, as a consequence of the change made by law the number 3794 and the date April, 29 1992, investment companies and funds have been varied by extracting them from their links with stocks and bonds. In the terms following these improvements these companies have increasingly been of importance with the result that there have been different taxation regulations as a consequence of the changes made in the taxation laws. This study includes two important parts: 1) To measure the changes being a result of regulations made with taxation laws in Türkiye and 2) To aim to measure the effects including the value of portfolio of taxation responsibility on the incomes obtained from collective investment companies and these companies themselves.