Bir elektrik dağıtım şirketinde eğitim takip süreçlerinin iyileştirilmesi
Improvement of education follow-up processes in an electiricity distrubution company
- Tez No: 514061
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Son yıllarda ülkemizde ve dünyada eğitime verilen önem gittikçe artmıştır. Şirketlerin de eğitimli ve nitelikli personeli işe aldıkları ya da bünyesine aldığı personeli daha nitelikli hale getirebilmek için eğitimler verme vizyonuna sahip yöneticilerle çalıştıkları görülmektedir. Özellikle büyük işletmelerde personel sayısının fazla olması sebebi ile verilmiş olan eğitimlerin verilerinin ve maliyetlerinin sistematik ve entegre bir şekilde tutularak belirli zaman aralıklarında raporlama yoluyla takip edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın eğitim verileri kullanılarak, eğitim takibinin yapıldığı süreçler incelenmiş ve bu süreçlerin iyileştirilmesi gerektiğine karar verilmiştir. Süreçler iyileştirilirken sistematik ilerlenmesi adına yazılım geliştirmesi sağlanarak temiz veri seçimi, maliyet ve eğitimlerin eşleştirilmesi, gerçekleşmeyen eğitime ait faturanın işlenmemesi, eğitime katılmamış personelin harcırahının ödeme onayının verilmemesi, tek tuşla raporların sistem üzerinden alınarak sunulacak raporlarda zaman kaybının önlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance given to education in our country and in the world has increased steadily. It is seen that companies are also working with managers who have the vision of giving trainings to make personnel hired more qualified. Due to the large number of staff, especially in large enterprises, the data of the trainings given should be kept in a systematic and integrated manner and should be followed up by reporting at specific time intervals. In this study, using the training data of a company operating in the electricity distribution sector, the processes in which the training was conducted were examined and it was decided that these processes should be improved. While the processes are being improved, it is aimed to prevent the loss of time in the reports that will be taken over the system with one-button reports by providing software development for the systematic progress and providing clean data selection, matching of costs and trainings, processing of unaccounted training receipts.