The effect of socioeconomic status and 5-HTTLPR on preschoolers' social competence and diurnal cortisol levels
Sosyoekonomik konum ve 5-HTTLPR'in anaokulu çocuklarında sosyal yetkinlik ve günlük kortizol seviyelerine etkisi
  1. Tez No: 514062
  2. Yazar: REZAN NEHİR MAVİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYSİMİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sosyal yetkinlik (SY) çocukların gelişimi için önemli bir etmendir ve genetik ve çevresel faktörler tarafından etkilenir. Bu çalışma, sosyo-ekonomik konum (SEK), SY ve Hipotalamik-Hipofiz-Adrenal (HPA) ekseni etkinliğinin arasındaki ilişkileri, serotonin transporter gen polimorfizmini (5-HTTLPR) ve cinsiyeti düzenleyici olarak kullanarak araştırmaktadır. Çalışmaya anaokulu çocukları (45-83 ay arası), anneleri ve öğretmenleri katıldı. SY, öğretmenler tarafından doldurulan Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Ailenin SEK'i ebeveynlerin eğitim düzeyleri ve ailenin gelir düzeylerinin standardize edilip ortalamasının alınması yoluyla hesaplandı. 5-HTTLPR genotipi tükürük DNA'sından, Kısa/Kısa (KK), Kısa/Uzun (KU) ve Uzun/Uzun (UU) gruplarına göre belirlendi. HPA ekseni etkinliği bir gündüz bir öğleden sonra olmak üzere kreşte ve evde alınan tükürük diurnal kortizolü seviyelerine göre ölçüldü. SEK ve SY arasındaki ilişkiyi ölçen çok düzeyli doğrusal model, cinsiyet, SEK ve 5-HTTLPR genotipi arasındaki anlamlı bir üçlü etkileşimi açığa çıkardı. Buna göre, KK erkekler ve KU-UU kızlarda SED arttıkça SY'nin de arttığı gözlendi. UU erkekler ve KK kızlarda ise bu etkinin tam tersi gözlendi. SEK ve HPA ekseni etkinliği arasındaki ilişkiye yönelik sonuçlar, yalnızca erkek çocuklarında yüksek SY'nin, SEK'nin günlük kortizol eğrisi üzerindeki etkisinde tampon vazifesi gördüğünü gösterdi. Düşük SY'ye sahip erkek çocuklarında, KK genotipe sahip olanların SEK'lerindeki artış günlük eğrilerindeki düşüşle ilişkiliydi. Fakat UU genotipe sahip erkeklerin SEK'lerindeki artış, günlük eğrilerindeki artışla ilişkiliydi. Kızlarda veya yüksek SY'ye sahip erkeklerde herhangi bir anlamlı ilişki bulunamadı. Bu bulgular SEK'in, 5-HTTLPR genotipi ve cinsiyete bağlı olarak, anaokulu çocuklarının SY ve HPA ekseni etkinliklerini farklı olarak etkileyebileceğini göstermektedir. Gelecekteki çalışmalar, SEK, SY ve HPA ekseni arasındaki ilişkileri uzun dönemli olarak araştırmalıdır.
Özet (Çeviri)
Social competence (SC) is an important contributor to children's development and influenced by genetic and environmental factors. This study investigates the associations between socioeconomic status (SES), SC and Hypothalamic-Pituitary-Adrenal (HPA) axis activity moderated by serotonin transporter polymorphism (5-HTTLPR) and sex. Preschool children (45-83 months), their mothers and teachers participated in the study. SC was assessed by teachers' report of Social Competence and Behavior Evaluation Scale – Short Form. SES was calculated as the standardized average score of parental education and income. 5-HTTLPR genotype was determined from salivary DNA as Short/Short (SS), Short/Long (SL) and Long/Long (LL). HPA-axis activity was measured as salivary diurnal cortisol levels at daycare and home through a morning and an afternoon sample. A multilevel linear model testing the association between SES and SC revealed a significant three-way interaction between sex, SES and 5-HTTLPR. For SS boys and SL-LL girls, as SES increased, SC increased, while a reverse pattern was observed in LL boys and SS girls. For HPA-axis activity, only in boys, higher SC buffered the impact of SES on daycare diurnal slope. For boys with lower SC, those with SS genotype had decreased diurnal slopes with increased SES, while LL boys had decreased slopes with decreased SES. There were no significant associations for girls or high SC boys. These findings indicate for the first time the differential effects of SES on preschoolers' SC and diurnal cortisol by sex and 5-HTTLPR. Future studies should investigate the associations between SES, SC and HPA-axis outcomes in a longitudinal fashion.