Quality control in production management: An application in medical supply in Iraq
Üretim yönetiminde kalite kontrolü: Irak'ta medikal ekipman tedarikçisi üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 777473
  2. Yazar: POLA SAADİ ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Arka Plan ve Amaç: Kalite kontrol, şirketlerin ürün ve hizmetlerinin kalitesini sağlamak için bir faktördür. Bu arada tıbbi cihaz firmalarının ürünleri, hastaların ve insanların sağlığı ve yaşamı ile ilgili olduğu düşünüldüğünde, garantili bir kalite ve performansa sahip olmalıdır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, tıbbi ekipman firmalarının üretim yönetiminde kalite kontrolünü, kalite kontrolünü ölçmek için istatistiksel araçlarla incelemektir. Yöntem ve Malzemeler: Bu kesitsel çalışmada, Irak'taki bir tıbbi ekipman firmasının ürünleri, üç aşamada gelen hammadde, yarı mamul ve nihai ürün, mevcut kontrol listelerine dayalı olarak kalite açısından kontrol edilmiştir. Ekim 2021'den Nisan 2022'ye kadar olan dönemde kontrol. Daha sonra yedi standart araç tarafından kontrol listelerinin verileri Pareto analizi, neden ve sonuç diyagramı (ISHIKAWA diyagramı), kusur konsantrasyon diyagramı, dağılım grafiği diyagramı, histogram diyagramı, Kontrol tablosu (Kontrol Tablosu) ve kontrol sayfası (Kontrol Tablosu), için Ürünlerin kalite kontrolleri kontrol edildi. Veri analizi için SPSS VER 23 yazılımında betimsel istatistiksel testler ve istatistiksel formlar kullanılmıştır. Bulgular: Pareto şemasına göre uygun olmayan hammaddeler en önemli israf nedeni olarak belirlendi. Bundan sonra üretim hattındaki uygun olmayan cihazlar, üretim hattındaki elektrik sorunları ve kırılmalar, tıbbi malzeme atığı yaratmada sıradaki öncelikler oldu. Ishikawa diyagramına dayalı olarak, tıbbi ekipman atığı ile ilgili nihai sorun tespit edilmiş ve bunu etkileyen faktörler (makine, çalışma yöntemi, hammadde, çalışma ortamı, insan sorunları ve ulaşım sistemi) olmuştur. Sürecin son aşaması için bir kusur konsantrasyon diyagramı incelenerek, büyük oranda kusurların ya depoda ya da nakliye departmanı tarafından oluşturulduğu gözlemlendi. Histogram grafiğine göre, haftalık atık sayısına göre aralık belirlenip bu aralıktaki değerlerle karşılaşılan hafta sayısına göre grafik oluşturuldu. Ayrıca, kontrol grafiğine dayalı olarak, 6 ay (26 hafta) boyunca haftalık olarak alınan numunelerden belirlenen atık sayısına göre atık oranı hesaplanmış, bu değerlere göre alt ve üst kontrol limitleri hespaanmış ve niteliksel kontrol grafiği oluşturulmuştur. Kontrol grafiğine göre süreç limitler dahilinde ilerlemektedir. Sonuç: Son olarak, cihazların kalite kontrolleri, şirketin tüm kalite kontrol testlerini kabul edilebilir bir yüzde ile karşıladığını gösterdi. Görüldüğü gibi cihazlardan hangisinin diğerinden daha kaliteli performans gösterdiği söylenemez. Kalibrasyon, tıbbi ekipman alanında kalite kontrol konusu dışında, tıbbi bir cihazın çıktısının beklenen değeri ile gerçek değeri karşılaştırılarak hata oranının duyurulması anlamına gelmektedir. Kalibre edilmemiş ekipmanın kullanılması hastaya veya kullanıcıya ciddi zararlar verebilir ve komplekse gereksiz maliyetler getirebilir. Bu nedenle, tıbbi ekipmanın kalibrasyonunun sağlanması, hastanın ve kullanıcının sağlık ve güvenliğinin korunması ile doğrudan ilişkilidir ve herhangi bir tıbbi kompleksin temel görevlerinden biri olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Quality control is a factor to ensure the quality of companies' products and services. In the meantime, the products of medical equipment companies should have a guaranteed quality and performance, considering that they are related to the health and life of patients and human beings. Therefore, the purpose of this study is to investigate quality control in the production management of medical equipment companies by statistical tools for measuring quality control. Methods and Materials: In this cross-sectional study, the products of one medical equipment company in Iraq, In three stages, the incoming raw materials, workin-process and the final product were checked based on the existing checklists in terms of quality control in the period from October 2021 to April 2022. Then the data of the checklists by seven (you choose some of them, not seven but 2 or 4) standard tools Pareto analysis, cause and effect diagram (ISHIKAWA diagram), defect concentration diagram, scatter plot diagram, histogram diagram, The control chart (Control Chart) and the control sheet (Check Sheet), for The quality control of the products were checked. For data analysis, descriptive statistical tests and statistical forms were used in SPSS VER 23 software. Results: According to the Pareto chart, inappropriate raw materials were identified as the most important cause of waste. After that, inappropriate devices in the production line, electrical problems in the production line, and breakage were the next priorities in creating medical equipment waste. Based on the Ishikawa diagram, the final problem of medical equipment waste was identified and the factors affecting it were (machinery, work method, raw material, work environment, human problems and transportation system). According to the histogram chart, a range is determined according to weekly number of waste and a histogram is constructed according to number of weeks faced with this range. In the control chart, The waste rate was calculated according to the number of wastes determined from the samples taken weekly for 6 months (26 weeks), the lower and upper control limits were calculated according to these values, and a qualitative control chart was created. According to the control chart, the process proceeds within the limits. Conclusion: Finally, the quality checks of the devices showed that the company met all the quality control tests with an acceptable percentage. As can be seen, it cannot be said which of the devices has a better quality performance than the other. Apart from the subject of quality control in the field of medical equipment, calibration means comparing the expected value of the output of a medical device with its actual value and announcing the error rate. Using non-calibrated equipment can cause serious harm to the patient or user and impose unnecessary costs on the complex. Therefore, ensuring the calibration of medical equipment is directly related to maintaining the health and safety of the patient and the user, and is considered one of the basic duties of any medical complex.