Kahramanmaraş kılavuzlu sulama projesi Belpınar tünelinde kullanılan pasa basınçlı tünel açma makinesinin ( EPB-TBM ) kazı performans analizi
Excavation performance analysis of earth pressure balance tunnel boring machine ( EPB-TBM ) used in Belpinar tunnel in kilavuzlu irrigation project ( Kahramanmaras )
- Tez No: 514069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kahramanmaraş Kılavuzlu Sulaması Projesi'nde sulama kanalı hattı üzerinde tünel kazısı için kullanılan pasa basınçlı tünel açma makinesinin (EPB/TBM) kazı performans analizi yapılmıştır. EPB/TBM'in teknik özellikleri ve kazı sistemi detaylı olarak anlatılmıştır. Güzergah üzerinde bulunan birimlerin jeoteknik ve jeolojik özellikleri incelenmiştir. Tamamlanan tünele ait günlük raporlarda verilen kazı ilerleme parametrelerinin yapılan sayısal hesaplamalarla korelasyonu yapılmıştır. Tünel hattında belirli mesafelerde sondaj numuneleri üzerinde yapılan tek eksenli basınç dayanımı ve çekme dayanımı oranı ile kayaçların kazılabilirliği tahmin edilmiştir. TBM'in kazı performansında makine ve kayacın özellikleri önemlidir ve bu faktörler zamanı etkilemektedir. Bu çalışmanın ana amacı makine ve kayaç özelliklerinin TBM'in kazı performansına etkileri incelenmiştir. Tünel açma makinesine ait tork, itme kuvveti, ilerleme hızı ve RPM parametrelerinden yararlanarak penetrasyon ve SE değerleri hesaplanmıştır. Makine parametreleri arasında tork-penetrasyon, itme kuvveti-penetrasyon ve SE-penetrasyon değerleri karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. TBM çalışması sırasında karşılaşılan arıza ve duraklamalar nedenleri sınıflandırılmış ve makine kullanım oranı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Excavation performance analysis of earth pressure balance tunneling machine (EPB / TBM) used for tunnel excavation on irrigation canal line was conducted in Kahramanmaraş Kılavuzlu Watering Project. The technical characteristics of the EPB / TBM and the excavation system are explained in detail. The geotechnical and geological characteristics of the units on the route have been examined. The excavation progress parameters given in the daily reports of the completed tunnel were correlated with the numerical calculations. The excavability of rocks was estimated with the uniaxial compressive strength and the tensile strength ratio on the drilling samples at certain distances in the tunnel line. Machine and rock characteristics are important in TBM's excavation performance, and these factors influence time. The main purpose of this study is to investigate the effects of machine and rock properties on excavation performance of TBM. The penetration and SE values were calculated using the torque, thrust, feedrate and rpm parameters of the tunnel boring machine. Torque-penetration, thrust-penetration and SE-penetration values were compared and interpreted between machine parameters. Causes of failures and pauses during TBM operation are classified and machine utilization rate is determined.