Kahramanmaraş Kılavuzlu Baraj Gölünde su kalitesinin belirlenmesi
Assessment of water quality in Kahramanmaraş Kilavuzlu Dam Lake
- Tez No: 817494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHTEREM KÜÇÜKÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; Kahramanmaraş şehir merkezinin 18 km kuzeybatısında, Ceyhan nehri üzerinde kurulmuş olan tarımsal sulama ve enerji üretimi için kullanılan Kılavuzlu Baraj Gölü'nün 2018 yılında Nisan, Ağustos ve Kasım aylarında 11 örneklem noktasında yerinde ölçümler ve su örneklemleri alınarak su kalitesi belirlenmiştir. Alınan numunelerde sıcaklık, pH, nitrat, amonyum, toplam organik karbon, inorganik karbon, toplam karbon ve sülfat araştırılmıştır. Elde edilen veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Ters Mesafe Ağırlıklı Enterpolasyon Tekniği(IDW) kullanılarak su kalitesi parametrelerinin mekânsal değişim haritaları oluşturulmuştur. Baraj gölünün; Yer Üstü Su Kalitesi Yönetmeliğine göre sıcaklık, pH, nitrat ve sülfat değerleri açısından I. Kalite su sınıfına, amonyum değerleri açısından III. Kalite su sınıfına dahil olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Water quality was determined by taking on-site measurements and water samples at 11 sampling points in April, August and November in 2018, of the Kilavuzlu Dam Lake, which is used for agricultural irrigation and energy production, which was established on the Ceyhan river, 18 km northwest of Kahramanmaraş. Temperature, pH, nitrate, ammonium, total organic carbon, inorganic carbon, total carbon and sulfate were investigated in the samples taken. Spatial variation maps of water quality parameters were created using the obtained data, Geographical Information Systems and Inverse Distance Weighted Interpolation Technique (IDW). According to the Above Ground Water Quality Regulation, it was determined that the dam lake was included in the I. Quality water class in terms of temperature, pH, nitrate and sulfate values, and in the III. Quality water class in terms of ammonium values.