Ruskogeninin asetik asit ile oluşturulmuş mide ülserine tedavi edici etkisinin araştırılması
A study of therapeutic effect of ruscogenin on aceti̇c acid induced peptic ulser
- Tez No: 514089
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA ÇELİK, DR. GÜLÇİN ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu tez çalışmamızda, asetik asit ile kronik mide ülseri modeli oluşturulmuş sıçanlarda ruskogeninin olası terapötik etkilerini ve mekanizmasını mikroskobik, histopatolojik, immunohistokimyasal, biyokimyasal ve ultrastrüktürel yöntemlerle incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 24 sıçan rastgele olarak sham, kontrol ve tedavi olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sham grubundaki sıçanlara ameliyat edilip ülser oluşturulmadan 4 hafta süreyle günlük tek doz 2ml/kg/gün hacimde serum fizyolojik oral gavaj tüpü kullanılarak oral gavaj yöntemi ile verildi. Kontrol ve tedavi gruplarındaki sıçanlar mide ülseri oluşturma amacıyla ameliyat edildi ve akabinde günlük tek doz olmak üzere oral gavaj yöntemi ile 4 hafta süreyle kontrol grubuna 2ml/kg/gün dozunda serum fizyolojik ve tedavi grubuna ise 3 mg/kg/gün dozunda ruskogenin uygulandı. Deney sonunda tüm sıçanlar genel anestezi altında intrakardiyak ponksiyon yöntemi uygulanarak sakrifiye edildi. Mideleri büyük kurvatur hizasından açılıp makroskopik ülser skorlama yapıldı. Mide dokuları çıkarıldı ve ışık mikroskobik, ultrastrüktürel ve biyokimyasal incelemeler için işlemlerden geçirildi. Kesitler histopatoloji için H&E ve Kollajen I, III ve IV için immunohistokimyasal boyamalarla incelendi ve skorlandı. Biyokimyasal inceleme için epidermal büyüme faktörü (EGF), prostaglandin E2 (PGE2), tümör nekroz faktörü α (TNF-α), interlökin-6 ve 8 (IL-6 ve IL-8), lipid peroksidaz (LPO), miyeloperoksidaz (MPO), glutatyon (GSH) ve glutatyon peroksidaz (GSH-x) ELISA tekniği ile incelendi ve miktarları belirlendi. Ultrastrüktürel inceleme için yarı ince kesitler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study is aimed to investigate the potent therapeutic effects and action mechanism of ruscogenin on a chronic ulcer model established with acetic acid on rats by using microscopic, histopathological, immunohistochemical, biochemical and ultrastructural methods. Material and Methods: Overall 24 rats were randomly attenuated to the sham, control and treatment groups. The sham group received one daily dose of 2 ml/kg/day serum physiologic through oral gavage tube, without ulcer induction. The control and treatment groups were operated to induce gastric ulcer and thereafter control group received the same dose of serum physiologic used in sham group while treatment group received a daily dose of 3 ml/kg/day ruscogenin for 4 weeks. At the end of the experiment, all rats were sacrified under general anesthesia by intracardiac puncture. Stomachs of rats were opened through greater curvature to score the ulcer formation macroscopically. Gastric tissues were sectioned and prepared for light microscopic, ultrastructural and biochemical analysis. Sections were stained by H&E for histopathology and others incubated by Collagen I, III and IV antibodies for immunohistochemistry and then all were scored. For biochemical methods, epidermal growth factor (EGF), prostaglandin E2 (PGE2), tumor necrosis factor α (TNF-α), interleukin-6 and 8 (IL-6 ve IL-8), lipid peroxidase (LPO), myeloperoxidase (MPO), glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GSH-x) were analyzed by ELISA method and their amounts were determined. Ultrastructural analysis was performed on semi-thin sections.