Radyasyon rektiti modelinde ruscogeninin profilaktik ve teröpatik etkisinin değerlendirilmesi (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 460205
  2. Yazar: ONUR OLGAÇ KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: UZMAN ERKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Radyasyon rektiti tedavi amaçlı olarak kullanılan iyonizan radyasyona sekonder olarak ortaya çıkan rektumun inflamasyon ve hasarıdır.ABD'de 200.000'den daha fazla kişi abdominal, pelvik ve retroperitoneal tümörleri için halen radyasyon tedavisi almaktadır. Bu hastaların %75'in den fazlasında akut radyasyon rektiti, %20'inde de kronik radyasyon rektiti semptomları gelişmektedir. Bu nedenle radyasyon sonucu oluşan rektit için etkin tedavi seçenekleri geliştirilmesi önem kazanmaktadır. İlk olarak Ruscus aculeatus'tan izole edilen ruscogenin, geleneksel Çin bitkisi Ophiopogon japonicus kökünün ana steroidal sapogeninidir ve önemli anti-inflamatuar ve anti-trombotik etkilerinin olduğu bulunmuştur. Amaç Radyasyon rektitinin tedavi modalitesinde medikal, endoskopik ve cerrahi tedaviler kullanılmakta olup altın standart bir yöntem yoktur. Bu nedenle deneysel akut radyasyon rektiti modelinde ruscogeninin anti-inflamatuar etkinliğini imumohistokimyasal belirteçler olan IL-1β, TNF alfa, HIF 1α; anjiyogenezi belirlemek için VEGF ve gelişen fibrozisi belirlemek için FGF2 antikorları kullanarak inceledik. Çalışmamızı histopatolojik bulgularla ve transmisyon elektron mikroskobik görüntüler ile destekleyerek ruscogeninin akut radyasyon rektiti üzerindeki tedavi edici ve koruyucu etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem Çalışmada 32 adet Sprague- Dawley rat 8'erli sham, kontrol (hasarlı), tedavi ve profilaksi grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Profilaksi grubuna 14 gün boyunca 3mg/kg/gün ruscogenin oral gavaj olarak verildi. 14. günde kontrol ve tedavi grubu ile beraber pelvik bölgeleri rektumu da içerecek şekilde 2500 gray radyasyona maruz bırakıldı. Takiben tedavi grubuna 14. günden başlayarak 2 hafta boyunca oral gavaj olarak 3mg/kg/gün olacak şekilde ruscogenin başlandı. Kontrol grubuna ise ruscogenin verilmeyerek sadece 14. günde radyasyon uygulandı. 28. gün sonunda tüm denekler sakrifiye edilerek rektumları patolog eşliğinde mikroskobik, immunohistokimyal ve elektron mikroskobik değerlendirilme için çıkarıldı ve uygun solüsyonlara konuldu. Histopatolojik olarak lezyon ciddiyeti, lökositler tarafından kript epitelinde sızması (kriptit), kriptlerin bozulması (kript distorsiyonu), epitel hücrelerinin rejeneratif / onarıcı atipisi (reaktif atipi) ve mukoza kalınlığı gruplar arasında karşılaştırmalı olarak incelendi. İmmunohistokimyasal olarak inflamasyon markerları olan TNF-α, HIF-1α, IL-1β ve fibrozis markerı olan fibröz büyüme faktörü 2 (FGF-2) ve anjiogenez markerı olan VEGF proteinlerine karşı olan primer antikorlar kullanılarak antijenlerle pozitif immün işaretlenme gösteren hücreler skorlandı ve dokunun epiteli, kript ve stroması olarak üç bölgeye ayrılarak boyanma şiddeti ve boyanan hücre sayısı açısından semi-kantitatif olarak analiz edildi. Sayısal sonuçlar ortalama olarak ifade edildi. Kategorik sonuçlar ise bir sayı olarak ifade edildi. Ki-kare testi gruplar arasında kategorik değişkenlerin (inflamasyon, kriptte bozulma ve reaktif atipi) farklılıklarını karşılaştırmak için kullanıldı. H-SCORE ortalama değerleri varyansın tek-yönlü analizi (ANOVA) kullanılarak karşılaştırılacak.
Özet (Çeviri)
Radiation proctitis is an inflammation and damage to the rectum secondarily developed by ionization radiation used as therapeutics. In USA, more than 200 000 patients have already been getting radiation therapy for abdominal, pelvic and retroperitoneal tumors. Symptoms of the acute radiation proctitis have developed in more than 75 percent of these patients and chronic radiation proctitis in approximately 20 percent. Thus, it comes into prominence to improve new effective treatment options for proctitis emerged from radiation. Ruscogenin, first isolated from Ruscus aculeatus, also a major steroidal sapogenin of traditional Chinese herb Radix Ophiopogon japonicus, has been found to exert significant anti-inflammatory and anti-thrombotic activities. Aim Many medical, endoscopic and surgical therapies in modality of therapy of radiation proctitis have been used but there has not been any gold standard method. So in this study, we investigated anti-inflammatory effects of ruscogenin in an experimental model of acute radiation proctitis by using immunohistochemical markers of IL-1β, TNF alpha, HIF 1α; to detect angiogenesis by using VEGF antibody and progressive fibrosis by using FGF2 antibody. We aimed to determine therapeutic and protective effects of ruscogenin on acute radiation proctitis, supporting our hypothesis by histopathological and transmission electron microscopic studies. Material and Methods In this study, 32 Sprague-Dawley rats were divided into 4 groups as sham, control (proctitis), treatment and prophylaxis groups (n=8). 3 mg/kg/day ruscogenin was applied to the prophylaxis group by oral gavage for 14 days. At 14th day, their pelvic regions were radiated by 2500 gray including their rectums, with control and treatment groups. Subsequent to 14th day, 3 mg/kg/day ruscogenin was given to the treatment group by oral gavage for 2 weeks. Any ruscogenin was not applied to the control group but only radiation was applied at 14th day. At the end of 28th day, all subjects were sacrificed and the rectums were removed and put into suitable solution in company with a pathologist for microscopic, immunohistochemical and electron microscopic evaluations. For histopathology, lesion severity, leucocyte infiltration into cryptic epithelium (cryptitis), degeneration of crypts (distortion of crypt), regenerative / restorative atypia of epithelial cells (reactive atypia) and thickness of mucosa were evaluated by comparing the groups. For immunohistochemical studies, inflammation markers for TNF-α, HIF-1α, IL-1β, fibrosis marker for fibrosis growth factor 2 (FGF2) and angiogenesis marker for vascular endothelial growth factor (VEGF) were used and immunopositive cells stained by these markers were calculated and scored and three different parts of the rectum, namely epithelium, crypts and stroma were analyzed semi-quantitatively according to staining density and to the number of immunopositve cells. Numerical results were given as mean. Categorical results were given as a number. Chi-square test was used to compare the differences of categorical changes (inflammation, cryptitis, cryptic distortion and reactive atypia) between groups. Mean of H-SCORE scores were compared by one-way analysis of variance (ANOVA).