Akut iskemik inmeli hastalarda interlökin-18 düzeylerinin erken ve geç dönem klinik bulgular ve enfarkt hacmi ile ilişkisi
- Tez No: 514088
- Danışmanlar: DR. GÜRDAL ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Serebrovasküler hastalıklar (SVH), tüm toplumlarda kalp hastalıkları ve kanserlerden sonra mortalite nedeni olarak üçüncü sırada, özürlülük ve sakatlık açısından birinci sırada yer almaktadır 2, 3. Serebrovasküler hastalıkların % 70-8S'ini iskemik olaylar oluşturur 14. İskemik inmede, serebral kan akımının azalmasına sekonder olarak biyokimyasal ve immünolojik birçok reaksiyon gerçekleşir. Akut iskemik inmenin fizyopatolojisinde nöroenflamasyon önemli roloynamaktadır 89. Lökositlerin geçişiyle başlayan inflamatuar reaksiyonda sitokinler de yer almaktadırI33-136. Pro-enflamatuar sitokin ailesinin bir üyesi olan interlökin- 1 8 (IL-1 8), akut serebral iskeminin patofizyolojisinde önemli roloynamaktadır 196. Literatürde inme ile IL- 1 8 düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar oldukça sınırlıdır 205, 215. çalışmamızda IL- 1 8 düzeyleri ile inmeli hastalarda klinik durum, prognoz ve enfarkt hacmi arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya akut iskemik inme nedeniyle kliniğimize başvuran 47 hasta ile aynı yaş grubundaki 43 sağlıklı kontrol alındı.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases are the third cause of mortality after cardiac diseases and malignancies and first cause of morbidity in all communities 2, 3. Ischemic diseases constitute 70-85 % of all cerebrovascular diseases 14. in ischemic stroke, lots of biochemical and immunologic reactions occur secondary to the decrease in cerebral blood flow. Neuroinflammation plays a crucial role in the physiopathology of acute ischemic stroke 89. Cytokines also take place in the inflammatory reactions that start with the transition ofleukocytes 133-136. Interleukin 18 (IL-1 8), as a member of pro-inflammatory cytokines, plays an important role in the pathophysiology of acute cerebral ischemia 196. in the literature, studies investigating the relation between stroke and IL-18 are very few 205,215. in our study, the relation between clinical status, prognosis and infarct volume among ischemic stroke patients is analyzed. 47 patients who admitted to our clinic with a diagnosis of ischemic stroke and 43 healthy controls at same age group enrolled in this study.