Örgütlerin başarısını arttırma aracı olarak gruplar ve 1'nci Hava İkmal Bakım Merkezi'nde proje grubu
- Tez No: 51410
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanın belli bir amaç için başkalarıyla işbirliğine girerek gruplaşma çabalan tarihinin ilk aşamalarında sadece içgüdüsel olarak başlamış, zamanla gelişmiş, belirli özellik, yapı ve kurallara dayandırılmıştır. Grup ve grup davranışının yönetim ve örgütlenme ile yakın ilişkisi de sürekli olarak dikkat çekmiş ve pek çok araştırmanın konusu olmuştur. Günümüzün çağdaş örgütlerinde grubun önemi daha da fazla altmıştır. Bu çalışmada, Türk havacılığının önder kuruluşlarından biri olan İnci Hava İkmal Bakım Merkezi örgütündeki grupların değerlendirilmesi ve örgütsel başarıyı arttırabilecek grup modelinin oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, kaynak tarama, gözlem ve görüşme yöntemleri bir arada kullanılmıştır. örnek olarak seçilen proje grubu ile ilgili değerlendirmeler ve grup modeli ile ilgili teklifler grup işleyişi ve proje grubu örgütlenme teorilerinin alt başlıklarında yapılmıştır. Bu çalışma, sürekli olarak yüksek teknolojilerle çalışan ve bu teknolojilerin gerektirdiği çok farklı uzmanlıklara ihtiyaç duyan havacılık kuruluşları açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The human effort to cooperate with others in constituting social groups has in the beginning, begun with an intuitive basis and has been based upon certain peculiarities, structures and regulations along time. The intimate interrelationship among group behavior, management and organization has received a vast amount of attention and likewise has been the subject matter of many researches. In contemporary organizations the significance of the group concept occupies even a more important place. In this study, the primary objective is to evaluate the groups involved in one of the leading organizations of the Turkish Aviation, namely 1st Air Supply and Maintenance Center and to figure out a group model which would contribute to a rather successful organizational outcome. In this respect, literature surveys, observations and interviews have been used inextricably intertwined. Evaluations related to the selected sample project group and proposals concerning the group model have been ramified in group functioning and project group organizational theories. This present study plays a highly important determining role in aviation associations that use the high technology which necessitates very diverse expertise. II